Mijmeringen van een winkeldochter over zwerven en dada IJ30 jaar geleden leverde Marcel Duchamp een gefêinteld urinoir met als titel 'Fqunfain' en gpsigneërcj met R. Mutt in bij" ae eërstë jaarlijkse show van l de Society of Independent Artists. Het werd geweigerd. De reputatie van Duphamp steegjiiermee tot mytische hoogte enenals dat van het urinoir. Het orjgineel verdween, maar in de jaren zestig maakte Duchamp wel 17 kopieën. R.Mutt wordt geassocieerd v met.armoede (Duits, Armut). Deze moderne 2017 variant in goud is gesigneerd met H. Mutt en gevuld met een geranium. De betekenis iaat zich raden. Das Arbeiterbild, Schwitters 1. Dada kunstenaars zijn vluchtelingen. Ze vluchtten voor het oorlogsgeweld van de eerste wereldoorlog. Tzara, Ball, Janco en Arp reisden af naar Zürich (Zwitserland); Duchamp, Cravan en Picabia namen de boot naar New York. Citaat van Tristan Tzara: The beginnings of Dada, were not the beginnings of art, but of disgust. Maar hoe zat het met de Duitse afdeling van Dada. Grosz, Ernst en Citroen. Vochten die mee in de loopgraven? Of zaten ze bij hun moeder in de kelder in Berlijn of Keulen en knutselden - tijdens het eten van een koude aardappel - oude kranten, latjes en andere gevonden voorwerpen tot collages, zoals Schwitters in Hannover. Ook in oorlogstijd moet een kunstenaar werken en eten. Of is het eerst eten en dan werken? vraagt winkeldochter zich af. 2. Mijn persoonlijke confrontatie met Dada was niet grootstedelijk maar vond plaats op een verzekeringskantoor in een provinciestadje. Daar was ik terecht gekomen, omdat ik het op de middelbare school had verpest. Ik was een rebel. Geen back-packing reis voor mij om me te bezinnen. Mijn ouders hadden andere plannen. Ik ging mijn geld verdienen als secretaresse. Het was dan ook een geluk bij een ongeluk, dat ik Fried ontmoette. Ondanks of dankzij zijn hoge IQwas hij van school weggelopen om nooit meer terug te gaan. Wie zou er niet weglopen van een paterinternaat in Weert? Hoezo rebel without a cause?

Decreet | 2017 | | pagina 6