KflRflWpiiE jolifanto bambla fall! bambla grossiga m'pfa habla horem égiga goramen higo bloiko russula huju hollaka hollala anlogo bung Wago bung blago bung bosso fataka G schampa wulla wussa ólobo hej tatta gbrem eschkfe zcmbada louluba ssubudo hIuid ssobudu tumba ba- unit kusagauma ba - umf S3 t en gebruikte men nog een oude krant en een schaar, als tools voor het creëren van een edicht Een andere optie bestond uit produceren van 'oerklankeri. Ball was de uitvinder van het Lautgedicht. Het pure fonetische, oftewel een geluidsgedicht (zie KARAWANA). In 1993 werden Dalstar en ik uitgenodigd om deel te nemen aan de tentoonstelling Exchange in Moskou. Op een avond bezochten we een kleine zwarte zaal waar de kunstenaar/dichter Prigow klankgedichten Het horen. Het deed me denken aan de tenenkrommende vrije expressie uit de jaren 70. Prigow trok zich niets aan van het zenuwachtige gegiechel - die van mij natuurlijk - uit de zaal en ging stoïcijns door met zijn klankuitstoten. Er zat een systeem achter. Langzaam maar zeker kreeg hij mij stil en mijn compagnon besloot een boek te maken met de Rus, dat uitkwam als Vienna/Beha (Prigow/Dalstar). Zo raakte ik bekend met de geschiedenis van de multidiciphnaire kunstenaar Prigow, die in 1966 tijdens een straatperfomance werd opgepakt door de KGB en afgevoerd naar een psychiatrische inrichting. Winkeldochter vraagt zich af: 'Wat is er zo gevaarHjk aan klankpoëzie, datje iemand op moet sluiten?' 5. Er zijn trouwens weinig vrouwen te vinden in de Dada-beweging. De Duitse Hannah Hoch, bekend van fotomontages is de enige die voorkomt in de officiële registers. De twee andere vrouwennamen behoren toe aan de transgenders Barones Elsa von Freytag-Loringhoven en Rose Sélavy alterego van Duchamp). Bijna honderd jaar na oprichting van de Dada-beweging worden de drie vrouwen van de kunstenaarsgroep Pussy Riots opgepakt na een guerilla performance in een Russisch Orthodoxe kerk. Toeval of niet, ook dit vond plaats in Moskou. De politiek van Poetin motiveerden hen tot him kleurrijke optredens. Het doet winkeldochter aan het Dada- actiomsme denken. Zelf noemen ze zich Feministische Punk Rockers. De rechter veroor deelden hen echter op hooliganisme. 'What is in the name'. Het proces maakten hen

Decreet | 2017 | | pagina 8