ree' OVER SCHOOflHEID, TROOST Het nieuwe decreet wordt opgedragen aan: I.M. Jack van Aspert, inspirator, vriend en kunstminnaar I.M. Ben Vranken, Eddy de Seranno en Kees de valk. Marijn Kluijfhout, worstel, maar blijf boven... het is mooier met jou. Niemand vindt alles lelijk. Iedereen vindt wel iets mooi. Voor de één is dat haar nieuwe auto, voor de ander zijn geliefde. Er zijn mensen die heel veel mooi vinden. Anderen houden het bij een beeld van Rodin, een schilderij van Rothko, een symfonie van Mahler, een liedje van Adèle, een boek van Tolstoj of een gedicht van Rutger Kopland. Bossen, bergen, zonsondergangen of de zee worden ook vaak mooi gevonden. Er zijn mensen die vallen op het uiterlijk van een Golden Retriever en mensen die alle dieren mooi vinden. Ik ken ook mensen die de schoonheid van een machine, een gebouw of een wiskundige formule waarderen. Schoonheid ervaren is bij uit stek een menselijke activiteit. Voor dieren zijn geu ren, geluiden en beelden bronnen van informatie. Voor mensen kunnen ze ook tot genot leiden. UJflT IS SCHOOflHEID? In zijn TV- programma 'Van de schoonheid en de troost' (1999/2000) stelde Wim Kayzer aan 26 gesprekspartners de vraag wat voor hen het leven de moeite waard maakt. De gesprekken komen steeds uit op de troost die schoonheid biedt. De geïnterviewde wetenschappers, filosofen en kunstenaars vinden hun troost in de schoonheid van de natuur, de eenvoud van het plattelandsleven en de grootsheid van het universum. Er zijn er ook die troost vinden in religieuze mythen, muziek en beeldende kunst. Maar wat is dat: schoonheid? Je kunt het benoemen als 'de hoedanigheid prachtig en aantrekkelijk te zijn'. Je kunt het ook omschrijven als 'de aanblik van iets hogelijk waarderen', 'een ervaring hebben van bijzondere kwaliteit' of'vinden dat iets klopt'. Mooi komt vaak voort uit een waarneming met welk zintuig dan ook. Maar de schoonheid van een wiskundige formule dan? Natuurlijk zie (lees) je die formule, maar de ervaring zit hem in het volgen en waarderen van de redenering die in de formule een vorm kreeg. De gedachte is mooi. En bij een boek of een muziekstuk draait het niet om de letters of de noten. Het geheel van taal, compositie, ritme, maar ook de betekenis of de gevoelswaarde die wordt opgeroepen dragen bij aan het ervaren van de schoonheid van het werk. BRonnsn van schoorheid Bij het ervaren van schoonheid spelen verhoudingen een belangrijke rol. Er zijn verhoudingen die ieder mens meer waardeert dan andere. Denk aan de gulden snede die daarom voor kunstenaars uit de renaissance, op zoek naar harmonie en perfectie, de leidraad was voor him composities. Maar hoewel verhoudingen meetbaar zijn, hoeven ze niet altijd via het toepassen van regels kloppend gemaakt te worden. Mondriaan - zeer gewaardeerd om de verhoudingen van zijn abstracte composities - zocht al schuivend naar de voor hem ultieme verhouding. Voor de filosoof Plato waren de juiste verhoudingen de opmaat naar het ervaren van het ideale. In onze werkelijkheid ontbreken de ideale verhoudingen, dus kunst moest altijd de werkelijkheid verbeteren, mooier maken. Zodat er een harmonisch gevoel zou ontstaan. De ultieme schoonheid vind je

Decreet | 2020 | | pagina 34