De bekleding van zandasfalt aan de westzijde van de bouwput is ter be perking van de golfoploop tussen 5,5G men8m-\- N.A.P. geprofileerd 62 Het uit de bouwput gebaggerde, resp. gezogen, zand en slib wordt geperst naar het nog te maken terrein aan de zuid- en oostzijde van de bouwhaven. Over de sluitdam zijn twee hevels, met een diameter van 0,70 m, gelegd, teneinde te voor komen dat het water in de bouwput door de zuigers te laag wordt afgemalen. De verdediging van het buitenbeloop van de ringdijk is thans vrijwel gereed. In het laatste kwartaal van 1957 werd 56 000 m2 dijkbeloop voorzien van een be kleding met asfaltbeton. Langs de gehele westzijde van de omringdijk werd de kruinbekleding van gebi tumineerd zand aangebracht. Voorts werden hier op het binnenbeloop de opvang- goot en de afvoergoten eveneens van gebitumineerd zand aangebracht. Op 7 oktober werd het personeels verblijf „Het Kleine Weer-Gors" in gebruik genomen, waarin thans 19 technisch ambtenaren en opzichters zijn ondergebracht. Het Drie-eilandenplan Het werk aan de bouwput voor de Zandkreeksluis is nagenoeg voltooid. Het zand is grotendeels door een winzuiger met een drijvende leiding rechtstreeks in het werk geperst. De in de nabijheid van het werk gebaggerde klei voldeed niet aan de gestelde eisen; voor de bekleding werd daarom klei van de Maas aan gevoerd. De perskaden aan de buitenzijde, opgebouwd uit mijnsteen, hebben goed vol daan. De kruinshoogte van de ringdijk bedraagt 6 m N.A.P. Het buitentalud met een helling van 1:3 is tot 2,50 m N.A.P. verdedigd met een betonblokken- glooiing en daarboven tot 5 m N.A.P., met rijsbeslag, afgedekt met stortsteen. Ook de leidammen zijn bekleed met betonblokken, met uitzondering van de kop pen, die beschermd worden met basaltzuilen. Het gedeelte van de toekomstige afsluitdijk, dat de verbinding vormt tussen de bouwput en Noord-Beveland, werd beneden het peil van 3,75 m N.A.P. van een betonblokkenglooiing voorzien. Een deel van de ringdijk aan de oostzijde van de bouwput is bekleed met een mijn- steenlaag, gepenetreerd met koudasfalt. Deze penetratie is beter gelukt op die plaatsen waar de mijnsteen juist was gestort dan op de gedeelten waar de mijn- steen al enigermate was verweerd. Nadat de bouwput tot 6,50 m N.A.P. was ontgraven, is op 28 november de ringdijk gesloten. Hiertoe werden de kraagstukken ter plaatse van het sluitgat aangebracht en werd aan weerszijden een mijnsteendepot van circa 200 m3 gevormd. Tijdens hoogwater stortte men met behulp van een onderlosser op het kraagstuk een mijn- steenrug, die door draglines tot boven hoogwater werd verhoogd. Achter de dam is vervolgens zand geperst, waarmede de ringdijk kon worden voltooid. De oprit in de Jkvr.Annapolder op Noord-Beveland is in een vergevorderd sta dium. In totaal is aan de bouwput ongeveer verwerkt: 510.000 m3 zand 22.500 m3 klei 23.000 ton mijnsteen 13.600 m2 betonglooiing 3.100 m2 basaltglooiing en 6.000 m2 rijsbeslag 15.000 m2 kraagstukken. 63

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1958 | | pagina 33