de hoogwaterkering noodzakelijk is ter beveiliging van het land tegen hoge storm vloeden; Zo is het, dat Wij, de Raad van State gehoord, en met gemeen overleg der Staten- Generaal, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: Artikel 1. Ter beveiliging van het land tegen hoge stormvloeden worden werken uitgevoerd:1 1. a. tot afsluiting van de zeearmen tussen de Westerschelde en de Rotterdam- sche Waterweg door waterkeringen, lopende van Walcheren naar Noord-Beveland, van Noord-Beveland naar Schouwen, van Schouwen naar Goeree-Overflakkee, van Goeree-Overflakkee naar Voorne; b. tot afsluiting van met bedoelde zeearmen in open verbinding staande wateren, voorzover noodzakelijk of wenselijk in verband met de werken bedoeld onder a\ II. tot versterking van de hoogwaterkering langs: a. de zee tussen de Belgische grens bij het Zwin en de Westerschelde; b. de Westerschelde van de zee tot de Belgische grens; c. de kust tussen de Westerschelde en de Rotterdamsche Waterweg, zeewaarts van de werken, bedoeld onder I a; d. de Rotterdamsche Waterweg en daarmede in open verbinding staande wateren; e. het overige deel van de kust met inbegrip van die van de Wadden-eilanden. Artikel 2. 1. De werken, bedoeld in artikel 1 onder I, worden uitgevoerd door het Rijk. 2. De werken, bedoeld in artikel 1 onder II, worden uitgevoerd door de be heerders dan wel door degenen, die daartoe uit anderen hoofde verplicht zijn. 3. De plannen ter uitvoering van de werken bedoeld in artikel 1 onder I en onder IIc worden door Ons op voordracht van Onze Minister van Verkeer en Water staat, na overleg met Gedeputeerde Staten, vastgesteld. 4. De ontwerpen met toelichtingen voor de werken bedoeld in artikel 1 onder Ha, b, d en e worden vastgesteld door Onze voornoemde Minister, na overleg met degenen, die tot de uitvoering zijn gehouden. 2 Artikel 3. 1. Voorzieningen betreffende waterstaatswerken, welke naar het oor deel van Onze voornoemde Minister in het algemeen belang noodzakelijk of wen selijk zijn als gevolg van de uitvoering van de in artikel 1 bedoelde werken, worden 1 In het oorspronkelijke ontwerp luidde de aanhef van artikel 1: „Op voordracht van Onze Minister van Verkeer en Waterstaat, Gedeputeerde Staten ge hoord, stellen Wij plannen vast ter uitvoering van werken:". Deze tekst werd bij Nota van Wijzigingen (Zitting 1957/1958 4167, stuk nr. 7) door de nieuwe vervangen. 2 De leden 3 en 4 van artikel 2 werden bij de eerder genoemde Nota van Wijzigingen aan het oorspronkelijke ontwerp toegevoegd. 6 door het Rijk getroffen, tenzij het volgende lid van dit artikel daarop van toe passing is. 2. Indien als gevolg van de uitvoering van de in artikel 1 bedoelde werken voorzieningen moeten worden getroffen ter aanpassing van bestaande water staatswerken of nieuwe vervangende werken tot stand moeten worden gebracht, geschiedt dit door de beheerders dan wel door degenen, die daartoe uit anderen hoofde verplicht zijn. Artikel 4. 1. Indien het naar Ons oordeel gewenst is de uitvoering van een werk, als bedoeld in artikel 1 onder II, te doen samengaan met die van een werk, als bedoeld in dat artikel onder I, kan de betrokken hoogwaterkering, in beheer of onderhoud bij anderen dan het Rijk, door Ons, Provinciale Staten gehoord, bij het Rijk in beheer of onderhoud worden genomen. 3 2. Het bepaalde in het eerste lid is eveneens van toepassing, indien het naar Ons oordeel gewenst is de uitvoering te doen samengaan van werken, als bedoeld in artikel 1 onder II. 3. Na de uitvoering wordt de hoogwaterkering door Ons weder in beheer of onderhoud teruggegeven, met dien verstande dat de overdracht, indien de Staten der Provincie intussen onder Onze goedkeuring wijziging in het beheer of onder houd hebben gebracht, aan de instelling geschiedt die daarmede alsdan is belast. 4. Wij behouden Ons voor in afwijking van het bepaalde in het derde lid, Pro vinciale Staten gehoord, de hoogwaterkering in beheer of onderhoud bij het Rijk te houden, indien zulks in het algemeen belang noodzakelijk of wenselijk is. 3 Artikel 5. 1. De kosten van de werken, bedoeld in de artikelen 1 onder I en 3, eerste lid, worden door het Rijk gedragen behoudens aan anderen krachtens af zonderlijke wet op te leggen bijdrage. 2. De kosten van de werken, bedoeld in artikel 1, onder II, welke door het Rijk zijn uitgevoerd, worden vergoed door degenen, bij wie de betreffende hoogwater kering na de uitvoering in beheer of onderhoud wordt overgebracht. Het be paalde in het eerste lid is van overeenkomstige toepassing, indien de hoogwater kering krachtens artikel 4, vierde lid, bij het Rijk in beheer of onderhoud wordt gehouden. 3. In de kosten van de werken, bedoeld in de artikelen 1 onder II en 3, tweede lid, kan van Rijkswege volgens bij of krachtens afzonderlijke wet te stellen regelen een bijdrage worden verleend. Artikel 6. Indien ingevolge de artikelen 1 of 3 werken worden uitgevoerd of voorzieningen worden getroffen door anderen dan het Rijk, kunnen aan dezen daartoe voorschotten uit 's Rijks kas ter beschikking worden gesteld. Artikel 7. 1. Indien tengevolge of mede tengevolge van de uitvoering van de in artikel 1 aangeduide werken buitendijkse of andere droogvallende gronden een 3 In de leden 1 en 4 van artikel 4 werden „Gedeputeerde Staten" door aanneming van het amendement van de heer Biewenga c.s. vervangen door „Provinciale Staten" (Zitting 1957/1958 4167. stuk nr. 13). if 7

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1958 | | pagina 5