Het bouwen van de spuisluizen, met uitzondering van de stalen schuiven en van het mechanisch-elektrisch gedeelte, werd toevertrouwd aan een combinatie van 6 aan nemers, die ieder hoofdelijk aansprakelijk blijven. Het zijn: De Hollandsche Beton Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage; De N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam; Van Hattum Blankevoort N.V. te Beverwijk; De N.V. Nederlandsche Beton Maatschappij „Bato" te 's-Gravenhage; De N.V. Internationale Gewapendbeton Bouw te Breda; Christiani Nielsen te 's-Gravenhage. Bovengenoemde aannemers hebben zich verenigd in de N.V. Nederlandse Sluis- en Tunnelbouw Maatschappij. De aannemingssom bedraagt f 96 250 000,waarvoor het werk binnen 6 jaren moet worden voltooid. Bovendien zullen door de directie bouwmaterialen ter be schikking van de aannemers worden gesteld met een waarde van f 35 000 000, In de bouwput zullen gedurende een 6-tal jaren gemiddeld 600 werknemers hun arbeidsveld vinden. De Volkerakwerken De dam over de Hellegatplaten In het voorgaande nummer werd medegedeeld, dat een aanvang zou worden ge maakt met de bouw van een dam over de Hellegatplaten. Deze dam vormt het eerste onderdeel van het complex werken dat zowel de afsluiting van het Volkerak als de overbrugging van het Haringvliet omvat. Het tracé doorsnijdt het uitgestrekte platengebied, gelegen in het Haringvliet tussen de stroomgeleidende dam in het Hellegat en de noordoostelijke oever van Goeree- Overflakkee. Door een aantal landaanwinningsdammen wordt de opslibbing van deze in een wantij gelegen platen bevorderd, zij het in zeer langzaam tempo. In de as van de dam ligt het terrein grotendeels rond N.A.P.; het wordt evenwel doorsneden door een drietal geulen waarvan de meest westelijke, het Ventjagersgaatje, de belangrijkste is. Deze geulen verzorgen de komberging van het platengebied. Door de aanleg van de dam is geen merkbare invloed op de stroom onder normale getijomstandigheden in Volkerak en Hellegat te verwachten. Tegen aanleg van de dam in een vroeg stadium der Volkerakwerken bestaat dan ook geen enkel bezwaar. De ongeveer 4,5 km lange dam loopt van het Hellegat nagenoeg westwaarts, waar door een goed trace van de verbindingsweg met de Grevelingendam kan worden verkregen, dat zo weinig mogelijk bestaande cultuurgrond op het eiland Flakkee zal opeisen. 22 HARINGVLIET landaanwinnings dom men stroomgeleidende HOLLANDSCH DIEP TE MAKEN fDAM WERKHAVEN VENTJAGERS GAATJE Ooltgensplaal VOLKERAK 23

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1958 | | pagina 13