In een uitvoerige rede releveerde Minister Witte de aan de lezers van deze „Drie maandelijkse Berichten" reeds bekende voorgeschiedenis, die uiteindelijk heeft ge leid tot de uitvoering van dit complex van kunstwerken, dat thans, met uitzonde ring van de nog te maken reservekering, als eerste van de grote Deltawerken is gereedgekomen. Aandacht werd geschonken aan het grote belang hiervan, niet slechts uit een oogpunt van beveiliging van het hart van Holland, doch tevens met het oog op de ontsluiting van de Krimpenerwaard, die door de nieuwe oever verbinding in niet geringe mate zal worden bevorderd. Nadat de Minister enkele onderdelen van de gekozen constructievorm nader had toegelicht, werd door hem nog gewezen op het esthetisch aanzien van de dominerende heftorens, waar voor Ir. A. J. van der Steur te Amsterdam zijn advies verleende. Door een druk op de knop stelde Minister Witte eerst de grote schuif in bewe ging, die langzaam daalde tot aan de waterspiegel, om vervolgens door het in drukken van een tweede knop de basculebrug over de schutsluis te sluiten, waar mede de wegverbinding een feit was geworden. Na Minister Witte werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Mr. J. Klaasesz, die eerst mevrouw Algera verzocht het op de brug aangebrachte naambord te onthullen, om vervolgens de betekenis van het kunstwerkencomplex te onderstrepen. Voorafgegaan door de Rijkspolitiekapel trok hierna de lange stoet van auto's en autobussen met autoriteiten en genodigden over de brug. Na vervolgens een défilé van feestelijk versierde bedrijfswagens te hebben gade geslagen, begaf men zich naar het gebouw „de Rank" te Krimpen a/d IJssel, waar achtereenvolgens het woord werd gevoerd door de burgemeester van Krimpen, de heer J. Aalbers en door Mr. L. C. A. Lepelaars, burgemeester van Haastrecht, als voorzitter van de Stichting Krimpenerwaard; beiden gaven uiting aan hun grote voldoening over hetgeen werd tot stand gebracht. Hiermede was een einde gekomen aan het officiële gedeelte. Geen einde bete kende dit echter voor de feestelijkheden in Krimpen a/d IJssel, die eerst op 29 oktober werden besloten. 4 Het Deccasysteem voor radioplaatsbepaling in het Deltagebied Ten behoeve van de studie van de zandbeweging in het mondingsgebied van de Delta worden op grote schaal lodingen uitgevoerd tot ver in zee. Een van de voornaamste problemen bij de uitvoering van deze lodingen is de plaatsbepaling. Door de grote afstanden tot de vaste wal is de oriëntering op kerktorens en andere vaste punten alleen mogelijk bij zeer helder weer. Deze omstandigheid treft echter veelal samen met een ruwe zee die het loden onmogelijk maakt. Bovendien geeft op grote afstanden uit de kust deze methode slechts een geringe nauwkeurigheid, 5 PAARSE NEVENZENDER MONITOR» hoofdzender' RODE j NEVENZENDEft

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 4