Een van de zeven generatoren in de centrale In het gedeelte van de centrale voor de energievoeding van de bronbemaling staan thans drie generatoren bedrijfsvaardig opgesteld, waarvan er thans één de bemaling verzorgt; over enkele maanden zullen bij een volledige bemaling con tinu twee generatoren in bedrijf zijn. Vier aggregaten zullen dienen voor de voeding van de bouwwerktuigen van de aannemer, zoals los- en laadkranen, betonmolens, lasmachines, buigbanken, werk plaatsen, alsmede voor de verlichting. Er is nog ruimte in de centrale gereserveerd voor een eventuele uitbreiding van deze groep met een 5e aggregaat. Elk van deze aggregaten zal, bij een mogelijke storing in de bemalingsgroep kunnen wor den overgeschakeld. Voor transportspanning is 3000 V. gekozen om de doorsnede van de kabels naar de grotendeels veraf gelegen brongroepen te beperken. In de centrale wordt hiertoe de opgewekte energie door transformatoren, die zijn opgesteld in aparte tegen brand beveiligde cellen, omgevormd tot hoogspanning van 3000 V., die nabij de brongroepen weer in laagspanning 380/220 V wordt terug getransfor meerd en afgegeven aan de schakelkasten voor de bronnen. Alle generatoren en transformatoren zijn op de normale wijze door thermische relais beveiligd. Iedere onderwaterpomp van 10 pk. is voorzien van een motorbeveiligingsschake- laar die bij 10 overbelasting binnen 30 seconden uitschakelt. De levering van de dieselmotoren, generatoren, transformatoren en schakelapparatuur is verzorgd door de firma's Thomassen te De Steeg, Smit te Slikkerveer, Smit te Nijmegen en Croon en Co. te Rotterdam. Deze bedrijven hebben door een vlugge levering belangrijk bijgedragen voor een goede aanloop van het werk. 32 De Boordienst De werken van het Deltaplan vergen een uitgebreide kennis van de bodem van de zeegaten en van de eilanden. De vele geologische gegevens die in de loop van de jaren zijn verkregen worden nu door de Deltadienst verzameld. Voor zover deze gegevens aanvulling behoeven wordt door de Boordienst een bepaald gebied nader onderzocht. De opdracht hiertoe wordt gegeven door de uitvoerende diensten, die in de zeegaten de grondsoort en de draagkracht ter plaatse van de te maken kunstwerken moeten kennen. De afdeling Waterhuishouding heeft vele gegevens nodig, zoals de waterdoorlatendheid van verschillende bodemlagen, om de kwel en het zoutbezwaar in de toekomst te kunnen voorspellen. In het algemeen worden de boringen op het land uitbesteed en worden de buiten dijkse boringen in eigen beheer uitgevoerd. De Boordienst heeft hiervoor ver schillende typen schepen in gebruik; de keuze van het type hangt af van de waterdiepte ter plaatse van het werk en van de aard van de gewenste gegevens. Op platen en slikken wordt gewerkt met vaartuigen, die bij vallend water aan Landingsvaartuig ingericht voor het boren 33

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 18