overtollige zand moest in verband met de stabiliteit van de taluds van de ringdijk met de nodige voorzichtigheid geschieden. In de nieuwe gemeentehaven werd de onderbouw voor een loopsteiger gemaakt en werd een aantal meerpalen be stemd voor de vissersschepen geheid. Het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening heeft voor het vaststellen van de benodigde capaciteit van de be maling voor het droogmaken van de bouwput een proefbemaling uitgevoerd. De schutsluis in de Zandkreekdam Het storten van de vloermoten van kolk en sluishoofden is eind maart gereed gekomen. Gestort zijn voorts één stel wanden van een schutkolkmoot en één stel wanden van een moot van het oostelijke sluishoofd. Van de aangrenzende wandmoten wor den de bewapening en de bekisting gesteld. Met het ontgraven en maken van de stortebedden is een begin gemaakt. De afsluiting van het Veersche Gat a. De dam op de Plaat van Onrust (le gedeelte) Op 5 januari 1959 werd het werk voor de eerste maal opgeleverd. Bij wijzigingsovereenkomst werd het aanbrengen van de betonbekleding van de kruin en het afstrooien van het oppervlak van de asfaltbekleding verschoven naar de onderhoudstermijn. Medio maart is met deze werkzaamheden begonnen. b. De dam in de stroomgeul (2e gedeelte De uitvoering werd op 26 maart 1959 bij onderhandse overeenkomst voor de somma van f 23 250 000,opgedragen aan de aannemerscombinatie waarin zich hebben verenigd: N.V. Aannemersbedrijf v/h Firma T. den Breejen van de Bout te Aerdenhout; Van Hattum en Blankevoort N.V. te Beverwijk; Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage; Koninklijke Maatschappij tot het Uitvoeren van Openbare Werken „Adriaan Volker" te Sliedrecht. Inmiddels is begonnen met het vlakbaggeren van de geulbodem ter plaatse van het sluitgat en het opstorten van mijnsteendrempels ten behoeve van de opbouw van de damkop ten westen van dit sluitgat. Het maken van eenheidscaissons t.b.v. de afsluitdammen in het Veersche Gat en de Zandkreek Het maken en leveren van 115 eenheidscaissons ten behoeve van bovengenoemde dammen volgens bestek no. 82 dienst 19591960 werd op 3 februari 1959 openbaar besteed en op 7 februari voor de somma van f 1 374 000,gegund aan J. A. Leijs te Kapelle (Zeeland). Elders in dit nummer is een beschrijving van deze elementen opgenomen. De elementen worden vervaardigd op de oostelijke kanaaloever van het kanaal door Walcheren, ongeveer 2 km binnen de schutsluis te Veere. De bouw vindt in hoog tempo plaats, aangezien omstreeks 15 mei 1959 een 24-tal eenheidscaissons voor plaatsing in het Veersche Gat beschikbaar moet zijn. De inrichting van de werkhoven langs het Veersche Gat Op 4 maart 1959 werd het inrichten van deze, in de jaren 1956 en 1957 aange legde werkhaven krachtens bestek no. 74, dienst 1959 gegund aan de N.V. Am- sterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam voor de somma van f 212 700, Een gedeelte van de houten palen voor het maken van de ducdalven en een ge deelte van de stalen damwand voor de loswal zijn aangevoerd. Voorts is enig grondwerk verricht. Eind maart is de eerste heistelling (landstelling) op het werk aangekomen, terwijl binnenkort nog een tweetal drijvende heistellingen zullen worden aangevoerd. i lp 49

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 26