Slaapvertrek De Deltawerken ressorteren voornamelijk onder de directe verzorging door de Regionale Commissie Zuid-West-Nederland. De taak van deze commissie is laatstelijk geregeld bij besluit van 5 december 1957 en omvat volgens art. 5 de behartiging en het organiseren van ontspanningsavonden, lezingen, ontwikkelings-, voorlichtings- en handenarbeidcursussen, tentoonstellingen, excursies, het bevor deren van sport- en spelbeoefening, het verzorgen van lectuurvoorziening en andere mogelijkheden van een goede vrije-tijdsbesteding, waarbij zoveel mogelijk de zelfwerkzaamheid der arbeiders gestimuleerd wordt. De taak van de Commissie kan zich, na van de Minister verkregen opdracht, ook uitstrekken tot andere groepen van personen dan in één der artikelen genoemde arbeiders, die in groeps verband gehuisvest zijn. Uit dien hoofde worden o.a. in Hellevoetsluis ook voor de ambtenaren van de Deltadienst culturele avonden verzorgd. Volledigheidshalve zij vermeld, dat zowel de Centrale als de Regionale Commissies niet uitsluitend gevormd worden door vertegenwoordigers van de overheid. De benoeming van diverse leden geschiedt nl. in overleg met de organen, respectieve lijk organisaties, die representatief zijn voor de geestelijke inzichten van het Nederlandse volk en voor de inzichten van werkgevers en werknemers. Ook de Deltadienst zal binnenkort in deze Commissie zijn vertegenwoordigd. De activiteiten der Commissies vinden voornamelijk plaats in de kantines van de kampen. Daar vinden de kampbewoners elkaar na gedane arbeid. Ze kunnen verstrooiing zoeken bij het biljartspel, bij de sjoelbak, bij kaartspelen of bij de televisie. Bovendien kunnen ze er voor een geringe prijs diverse artikelen kopen. Verder vinden zij er kranten en tijdschriften en zelfs hun streekblad. Ook beschikt ieder kamp over een met zorg samengestelde bibliotheek, die regelmatig wordt verwisseld. Er worden regelmatig avonden verzorgd van toneel, operette, film, cabaret, enz. Tenslotte tracht de commissie de contacten met „thuis" en tussen de kampen onderling te versterken door de uitgave van een maandelijks verschijnend tijd schrift. Hierin worden, naast de wederwaardigheden uit ieder kamp afzonderlijk, artikelen over de diverse werkzaamheden opgenomen. Hierdoor wordt niet alleen de saamhorigheid bevorderd, doch tevens wordt langs deze weg de arbeiders een inzicht gegeven in hun werk. Een extra voordeel is, dat ook de gezinsleden ver trouwd raken met de omgeving, waar vader of zoon verblijft, zodat zij kunnen meepraten over zijn werk. Door al deze voorzieningen wordt er bij het kampbeheer voortdurend naar ge streefd de bezwaren, die aan het wonen buiten gezinsverband nu eenmaal zij ver bonden, voor de arbeiders zo gering mogelijk te houden. 35 34 i

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 18