spuiten en vervolgens de zandkern af te dekken met deze klei, aan de buitenzijde en op de kruin 1,25 m dik, aan de binnenzijde 0,80 m0,60 m. Het zandlichaam is naar de binnenzijde gedraineerd. In de dijk wordt 400 000 m3 zand verwerkt, afkomstig uit het Hollandsch Diep nabij Dintelsas en uit het Vuile Gat nabij Tien Gemeten. De Albrandswaardse dijk c.a. In aansluiting op bovengenoemde dijk is een nieuwe dijk aangelegd met een lengte van 1760 m over het opgespoten terrein van het Deltaziekenhuis te Poor- tugaal langs de Oude Maas. Bij de Albrandswaardse dijk sluit de nieuwe dijk aan bij de bestaande hoofd waterkering. Hij is over een lengte van 1200 m aan de buitenzijde verzwaard met klei, die aan de grienden van de voorliggende Johannapolder is ontleend, nadat deze waren omkaad. De openbare grindweg is van de kruin van de dijk naar de binnenberm verlegd. In totaal is ongeveer 55 000 m3 klei verwerkt. De dijk van de Zegen-, Molen- en Portlandpolder Op 6 januari 1955 werd nog in opdracht van het voormalige Waterschap „De Oude en Nieuwe Maasdijken voor het land van Rhoon" onder directie van de Provinciale Waterstaat de verbetering van het gedeelte van de Zuidpolderse dijk waarvan het binnentalud tengevolge van de stormvloed van december 1954 was afgeschoven, ter hand genomen. De lengte van het verbeterde dijkgedeelte is 760 m. Het werk bestond uit het ontgraven van de klei uit het binnentalud, het aanvullen en verzwaren van de dijk met zand en het afdekken van het zandlichaam met bovengenoemde klei, aangevuld met klei, die van de Welplaat moest worden aan gevoerd. De dikte van de kleibekleding van de kruin bedraagt ruim 1 m, die van het binnentalud 0,60 m. Aangezien bij het uitvoeren van het werk de bovenbeschreven normen voor het profiel van de nieuwe dijken nog niet waren vastgesteld, is dit dijkgedeelte op geleverd met een kruinhoogte van N.A.P. 4,40 m en een binnentalud van 1 2. Voor de uitvoering is in totaal 26 800 m3 zand en 6300 m3 klei aangevoerd. Ten westen van dit gedeelte is later in 1955 een 1000 m lang dijkvak aan de buitenzijde versterkt met klei, die uit de voorliggende griend werd overgeslagen. De griend was hiertoe vooraf omkaad en geschoond. Aan de oostzijde is een gedeelte van 200 m eveneens aan de buitenzijde verzwaard met klei, die in dit geval van de Welplaat is aangevoerd. De dijk van de Portlandpolder is verbeterd over een lengte van 3375 m. Voor een groot gedeelte is dit werk uitgevoerd door de klei van het binnentalud te vergraven tot perskade, tussen de kaden zand te persen en het zandlichaam ver volgens met de klei te bekleden. Hiervoor is 148 550 m3 zand gebaggerd uit de Oude Maas nabij Spijkenisse en uit het Hollandsch Diep nabij de Moerdijkbrug. De dijk ten oosten van de veerweg naar Godschalxoord ligt achter een opgespoten terrein. Hier is de dijkverzwaring op de opspuiting gemaakt met klei die bij het onder profiel brengen van het binnentalud vrij kwam. De Zuidpolderse Zeedijk In de jaren 19561958 is de oude dijk verbeterd over een lengte van 3840 m door een verzwaring, deels aan de buitenzijde, deels aan de binnenzijde. Ten oosten van de Barendrechtse brug is de buitenpolder Spuiveld binnen de hoofd waterkering getrokken. De openbare grindweg is van de kruin van de oude dijk naar de berm van de nieuwe dijk verlegd. In de verzwaringen is 60 000 m3 klei verwerkt. Ter plaatse van de rijksweg nabij de brug is een tijdelijke coupure aangebracht, breed 15 m met twee uitneembare tussensteunpunten, waarin dubbele houten schotten kunnen worden geplaatst. Dijk Hoge Nesse In 1958 werd begonnen met de verbetering van het gedeelte bedijking om de polder Hoge Nesse als onderdeel van de nieuwe dijk om de buitenpolders de Hoge Nesse en de Lage Nesse, die de bestaande hoofdwaterkering tussen de Veer weg naar Puttershoek en de haven van Heerjansdam zal gaan vervangen. De lengte van het in uitvoering zijnde gedeelte is 2350 m. Het werk bestaat uit het vergraven van de bestaande dijk in het meer rechtge trokken tracé van de nieuwe dijk. Op vier plaatsen, waar de nieuwe dijk verder van de bestaande af komt te liggen, is een zandkern gemaakt van gespoten zand, die, evenals de vergraven dijk, wordt afgedekt met uit de buitenpolder „de Grote Lindt" ontgraven klei. Het zand is afkomstig uit het Hollandsch Diep nabij de Moerdijkbrug. In totaal zal ongeveer 120 000 m3 klei en 120 000 m3 zand worden verwerkt. Het werk is nog in uit voering en zal deze zomer voltooid worden. In 1955 was reeds het gedeelte langs de Veerweg naar Puttershoek gemaakt. Dit 300 m lange dijkgedeelte was na de watersnood tijdelijk met zandzakken hersteld. Het werk bestond voornamelijk uit het ontgraven van de bestaande dijk en het maaiveld tussen de bestaande dijk en de Veerweg. In deze laatste ontgraving is 8473 m3 zand in profiel aangebracht, dat met de uit de ontgravingen vrijgekomen klei is afgedekt. De dijk is voorlopig op een hoogte van N.A.P. 3,80 m aangelegd, daar deze dijk bij een eventuele instroming van de buitenpolder geen opstuwing van water mag veroorzaken waardoor de bestaande hoofdwaterkering extra zou worden belast. Lindtse dijk (de Geer) De verbetering van de Lindtse dijk gelegen tussen de Veerweg naar Puttershoek en de buitenpolder „de Grote Lindt" wordt in enige fasen uitgevoerd. De eerste, uitgevoerd in 1957, bestond uit het aanbrengen van een kleiaanstorting ongeveer in het profiel van de toekomstige dijk over 400 m tegen het meest oostelijke ge deelte van bovengenoemd dijkvak, alsmede het aanbrengen van een kleikade op het voorliggende opgespoten terrein ten oosten van de Veerweg naar Puttershoek, eveneens ter lengte van 400 m. De kleiaanstortingen zijn aangebracht opdat de dijk de zettingen zal hebben ver kregen voordat de definitieve verbetering zal plaats hebben. 39 38 t lp

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 20