Poging tot het bergen van de Phoenixcaisson AX 177 In 1953 is een van de acht caissons die voor het herstel van de dijken uit Enge land werden aangevoerd, gestrand op een plaat aan de noordzijde van de Room pot in de Oosterschelde. Deze caissons, die voor de invasie van de geallieerden in Normandië zijn gecon strueerd, zijn 62 m lang, 19 m breed en 18 m hoog. Het gewicht per caisson bedraagt ruim 7300 ton. Zij zijn door een langsschot en 10 dwarsschotten in 22 compartimenten verdeeld. In de dwarsschotten bevinden zich openingen waar van een deel van afsluiters is voorzien. Bij de destijds uitgevoerde bergingspoging werd een hoekcompartiment ernstig beschadigd, ten gevolge waarvan een aantal compartimenten volliep en de caisson zonk. De oorzaak van de beschadiging is niet opgehelderd. Evenmin is bekend of de afsluiters van de tussenschotten gesloten zijn geweest. Onder de moeilijke omstandigheden van 1953 is van verdere bergingspogingen afgezien. Nu echter bij de uitvoering van de Deltawerken van deze caisson een zeer nuttig gebruik zou kunnen worden gemaakt, rees de vraag of alsnog berging van deze caisson technisch mogelijk en economisch verantwoord was. Uit een nader onderzoek bleek, dat door openingen in het dek en in de zijwanden en door het in 1953 ontstane gat, grote hoeveelheden zand in de caisson zijn gestroomd. Dit maakte het onmogelijk te constateren of de caisson, behalve aan een hoekcompartiment, nog verder beschadigd is. Uit de beschikbare gegevens bleek het verantwoord een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de toestand van de caisson en bij gunstige uitslag van dit onder zoek te trachten de caisson te bergen. Met het oog op het veelal kalme weer in het najaar en de wens, de caisson eventueel bij de afsluiting van het Veersche Gat te gebruiken, is het onderzoek in september 1959 uitgevoerd. Dit onderzoek moest bestaan uit een duikerinspectie van de compartimenten, grenzend aan het beschadigde en uit het verlagen van de waterstand in de caisson om de afwezigheid van eventuele verdere beschadigingen aan te tonen. Hiertoe 16 Het aanbrengen van de luiken op het dek Hijstelling voor assistentie bij diverse werkzaamheden

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 10