Volkerak: Voor het inmiddels uitgevoerde damgedeelte op de Hellegatplaten wer den de te verwachten zakkingen berekend. Daar in het algemeen een zandige grondslag aanwezig was, was geen evenwichtsverlies te duchten. Alleen nabij de oever van Flakkee, waar vrij slappe klei- en veenlagen voorkomen, moest op grond van evenwichtsberekeningen geadviseerd worden tot toepassing van een beperkte grondverbetering. De nabij Willemstad te bouwen sluizen zullen van een paalfundering worden voorzien. De aansluitende dijkvakken zullen echter aan grote zakkingen onder hevig zijn. De funderingspalen van de sluis zullen daarbij door z.g. negatieve kleef met een extra omlaaggerichte kracht belast worden. Ook over deze zaak bracht het Laboratorium advies uit. Haringvliet: Voor de bij Hellevoetsluis aangelegde werkhaven werd het even wicht beschouwd van de taluds van de voor de dammen en terreinen te maken ophoging en de voor het havenbekken te baggeren ingraving. Deze ophogingen en ingravingen liepen in elkaar over, zodat een vrij groot hoogteverschil moest worden overwonnen. Uit berekeningen volgde, dat het profiel stabiel zou zijn als de korrelspanning in de ondergrond zich snel zou aanpassen bij de door de op hoging veroorzaakte belastingverhoging, doch dat over die snelle aanpassing geen zekerheid bestond. Daarom werd geadviseerd het baggerwerk voorshands niet tot de teen van de ophoging voort te zetten en het aldus gevormde banket pas te verwijderen, wanneer de ondergrond zich voldoende aangepast zou hebben aan de uitgevoerde ophoging. De mate van aanpassing werd tijdens de uitvoering ge controleerd met behulp van waterspanningmeters. Uit de waarnemingen bleek deze zo snel te geschieden, dat de baggerwerkzaamheden vrijwel zonder onder breking konden worden voortgezet. Ook voor de in het Haringvliet te bouwen spuisluizen is een uitgebreid onderzoek opgezet. Uit een aantal oriënterende boringen en sonderingen volgde, dat aan de oppervlakte vrij dikke lagen voorkomen, die afwisselend uit zand- en kleilaagjes bestaan. Hoewel deze kleilaagjes dikwijls slechts enkele milimeters dik bleken te zijn, was hun gezamenlijke dikte zo groot, dat vrij grote zettingen en zet- tingsverschillen verwacht moesten worden bij toepassing van staalfundering. Daar zettingsverschillen tussen de pijlers onderling, in verband met de aansluiting van de schuiven, ontoelaatbaar werd geacht, moesten de pijlers op palen worden gefundeerd. Verder werd in het Haringvliet een onderzoek uitgevoerd ten behoeve van de aldaar te bouwen schutsluis. De te verwachten zettingen en het evenwicht van de ringdijk van de bouwput werden onderzocht. Ook de fundering van de schutsluis werd nader beschouwd. Onderzoekingen van T.N.O. voor de Deltawerken In verband met verschillende problemen, die zich bij de uitvoering van de Delta werken voordoen, is de hulp ingeroepen van diverse instituten van de Nijverheids organisatie T.N.O. Zo is gezocht naar een goedkoop bindmiddel, dat het moge lijk moet maken zand te kitten tot een samenhangende massa met een grote stroombestendigheid. Verder is een onderzoek ingesteld naar de duurzaamheid van verschillende moderne kunststoffen, waarvan toepassing in de waterbouw Onbehandeld rijshout, sterk aangetast door de paalworm na één seizoen in zeewater Rijshout behandeld met kopernaftenaat, na één seizoen in zeewater, onaangetast 24 Foto's houtinst. T.N.O. 1 25

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1959 | | pagina 14