Vorderingen van de bij de Deltadienst in uitvoering zijnde werken in het tijdvak 1 oktober 1959 - 1 januari 1960 Met de verzwaring van de dijk tussen Puttershoek en 's-Gravendeel werd eveneens in het voorjaar van 1955 een aanvang gemaakt. De verzwaring geschiedde in hoofd zaak binnendijks ter lengte van 3700 m; over een lengte van 1200 m werd de dijk buitendijks verzwaard. De dijk werd ontgraven en na het spuiten van een totale hoeveelheid van 230 000 m3 zand weer met de uit de ontgraving vrijgekomen klei, alsmede met klei uit de nieuw gegraven binnenbermsloten afgedekt. In de binnenberm werd na het gereedkomen van de binnendijks verzwaarde gedeelten een langsdrainage aangebracht met dwarsdrainages naar de binnenbermsloot. Ten noorden van het veer te 's-Gravendeel werd buitendijks een nieuwe glooiing van betonzuilen aangebracht. De dijken langs de Dordtsche Kil In 1957 werd een gedeelte van de Kildijk over een lengte van 450 m in de gemeente 's-Gravendeel verzwaard. Op de binnenberm van de dijk bevond zich een bestrate weg ter breedte van 3 a 3} m. Wilde men deze weg in stand houden, dan was het nood zakelijk geweest aan de teen van de dijk een keermuur te plaatsen. In samenwerking met de gemeente 's-Gravendeel is achter de woningen, staande langs de Kildijk, een weg aangelegd waardoor de bestaande weg kon worden versmald tot een voetpad. Buitendijks werd de steenbezetting opgenomen en een nieuwe perkoenpalenrij aan gebracht. Na verzwaring van het buitenbeloop met klei werd de steenbezetting tot N.A.P. 2,20 m weder aangebracht. De onder de nieuwe steenbezetting benodigde klei (1600 m3) werd van buiten de Hoeksche Waard aangevoerd, terwijl de overige voor de verzwaring benodigde klei (11 000 m3) werd verkregen door afgraving van de Boomdijk, een binnendijk van het waterschap. Ten zuiden van 's-Gravendeel werd de dijk in 1956 over een lengte van 2000 m aan de binnenzijde verzwaard. De verharding van de op de binnenberm gelegen polderweg werd opgenomen en na verzwaring en verhoging van de berm weder aangebracht. De binnenbermsloot werd met zand gevuld, terwijl landinwaarts een nieuwe sloot werd gegraven. Na ontkleiing van de dijk aan de binnenzijde werd zand gespoten tot een hoeveelheid van 100 000 m3. De kleiafdekking geschiedde met uit de ontgraving vrijgekomen klei, terwijl de ontbrekende hoeveelheden werden verkregen door afgraving van de hier voor genoemde Boomdijk. Van deze Boomdijk is in totaal, ten behoeve van deze werken, 12 000 m3 klei ontgraven. Het buitenbeloop werd onder profiel afgewerkt, terwijl de steenglooiing gedeeltelijk werd opgenomen en opnieuw gezet met bijlevering van nieuwe zetsteen. Tenslotte kan worden vermeld dat in 1959 de haven van 's-Gravendeel is afgesloten. Voor de waterverversing van de achterliggende polders werd eerst in de haven een inlaatsluis gebouwd, waarover de dam door de haven kon worden aangebracht. De dam bestaat uit een zandkern, die aan binnen- en buitenzijde is opgesloten door een kleikade. 36 De drempel van de uitwateringssluizen in het Haringvliet in uitvoering; op de voorgrond de verrijdbare brug voor het storten van de beton Foto Aero Camera 37

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 20