38 L, 'iiiiiii'i1 De bouw van de uitwateringssluizen in het Haringvliet De werkzaamheden ten behoeve van de bemaling bestaan thans uit het onderhoud van de afvoerleidingen en de onderwaterpompen en het uitvoeren van controle metingen op de opbrengst der pompen en de diepte van de grondwaterstanden op verschillende plaatsen in de bouwput. Totaal zijn 65 spanningsbronnen in bedrijf. Bij de betonwerken zijn pijlers 14, 15 en 16 en de vloeren 15 en 16 in uitvoering, waarvoor in deze periode 8500 m3 gewapend beton werd gestort en 1200 ton wape- ningsstaal werd gevlochten. Een aanvang werd gemaakt met het afhakken van paalkoppen en het aanbrengen van werkvloeren voor het zuidelijk landhoofd. Voorts werd 5000 m3 onderwaterbeton gestort tussen de kofferdamwanden aan weerszijden van de sluisvloer. In een drietal betonfabrieken werd voortgegaan met de produktie van de gewapend betonnen funderingspalen waarvan er thans 11 000 gereed zijn. Het heien van betonpalen in de vloeren 14, 15 en pijler 14 is in dit tijdvak gereed gekomen, terwijl het heiwerk in het zuidelijk landhoofd, de vloeren 9 t/m 13 en de pijlers 9 t/m 13 werd voortgezet. Er werden 6939 palen geheid met een totale lengte van 103 257 m, waarvan in de laatste 3 maanden 2471 stuks, met een totale lengte van 39 734 m1. In pijler 14 werd op een betonpaal in een palenbundel een drukproef belasting uit gevoerd tot 195 ton. Uit metingen bleek dat 20 ton van deze belasting overgebracht werd naar de paalpunt, terwijl de zettingen enkele mm bedroegen. De zanderige grond tussen de palen is zodanig verdicht dat de pijlers als het ware zijn gefundeerd op een blok van palen met daartussen ingeklemde grond, wat als één geheel gaat werken. Voortgang werd gemaakt met het heien van stalen damwandplanken voor de koffer damwanden aan weerszijden van de sluisvloer en in de vleugels van het landhoofd. Tevens heeft men een aanvang gemaakt met de vleugels van het noordelijke landhoofd. Hierbij is 13 771 ton materiaal gebruikt waarvan in de laatste 3 maanden 2565 ton. Het ontgraven van grond tussen de kofferdamwanden, die de beëindiging van de vloeren vormen, werd voortgezet. In totaal werd 17 000 m3 van deze grond ont graven. De baileybruggen, die de verbinding vormen van Goeree met de bouwput, met de daarin aangebrachte ophaalbrug ter plaatse van het Zuiderdiep, alsmede de dam over de Plaat van Scheelhoek zijn thans geheel afgewerkt. De bouwput voor de schutsluis Dit werk is gereedgekomen en op 4 november voor de eerste keer opgeleverd. Na een onderhoudster mijn van zes maanden zal de tweede oplevering geschieden. 39 <3 ROM D DAM Foto Aero Camera PUT SCHUTSLUIS PUT ERH1GSSLUI2EH

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 21