Versterking van een gedeelte van de zeewering te Breskens Een van de zwakke plaatsen in de hoogwaterkering van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bevindt zich in het kustvak ter plaatse van de handelshaven te Breskens en tussen deze haven en de in 1958 voltooide nieuwe veerhaven ten westen van dit dorp. De oude waterkering slingert zich achter een smalle, lage duinreep op grillige wijze door een gedeelte van de bebouwde kom en is over de gehele lengte zelf ook bebouwd. De hoogte varieert tussen N.A.P. 4,00 en 4,50 m, door schotbalken en vloed planken plaatselijk opgevoerd tot ca. 5,00 m boven N.A.P. Door het toelaten van bebouwing op de aanzanding buitendijks is in de loop der jaren een woonwijk ge groeid die geheel tussen de waterkering en genoemde duinreep is komen te liggen. Aangezien versterking van de waterkering zeer veel moeilijkheden met zich zou brengen is besloten de duinregel te verzwaren. Dit werk omvat het aanbrengen van een kunstmatige duinregel met een kruinbreedte van 30,tot 38,m op een hoogte van N.A.P. -f 11 m, op twee plaatsen verbreed tot plateau's. 48 De keuze van dit type van hoogwaterkering hangt samen met het streven om op die kustvakken van de Noordzeekust, waar aan de hand van de gedragingen van de oever mag worden verwacht dat een duinregel op natuurlijke wijze in stand kan worden gehouden, zulk een zeewering te handhaven. In het bijzonder voor westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is deze vorm van kustverdediging als passend in het algemeen karakter van de streek te beschouwen. Verder is met het oog op de belangen van de gemeente Breskens als badplaats aan de bestendiging van het bestaande strand-duin- karakter de voorkeur gegeven. In verband hiermede is het dwarsprofiel van de duin regel bovendien zodanig ontworpen, dat op de kruin aan de landzijde ruimte is voor de aanleg van een rijweg met voet- en rijwielpaden en op voornoemde plateau's voor de bouw van hotels en restaurants. Het werk wordt gemaakt door opspuiting van plaatzand uit de Westerschelde. Ten einde wateroverlast tijdens de uitvoering te ondervangen is langs de gehele binnenteen een bronbemaling geplaatst. Aan de westzijde sluit het onverdedigde buitenbeloop van de duinregel aan bij de 49 Overzicht van de duinverzwaring in uitvoering Foto Aero Camera t

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 26