C. De werken ten noorden van Hoek van Holland De bouw van de keersluis te Harlingen De bouw van de keersluis vordert gestadig. De vloer van de sluis werd in juni 1959 gestort volgens de prepakt methode. De aannemer gaf aan deze methode de voorkeur in verband met het kleine beschikbare werkterrein. Bij deze werkwijze werd, nadat de bekisting en de wapening gereed was, ca. 1400 m3 grof grind in de sluisvloer gestort. Vervolgens werd het grindlichaam geïnjecteerd met een mengsel van cement, zand, water en een toeslag. In het beton is 280 kg cement per m3 verwerkt. De wanden zijn eind oktober 1959 volgens de traditionele wijze gestort. De 1000 m3 mortel werd betrokken van de betonmortelfabriek van de firma Haitsma te Harlingen. In de noordelijke wand is de beton met behulp van een bouwkraan gestort, in de zuidelijke wand door middel van een pneumatische betonpomp. Het stellen van de sluisdrempel en het aanvullen met grofgrind, dat aan de injectie met cement- mortel vooraf gaat 52 Eind december 1959 zijn de vier 40 ton zware deuren in den droge ingehangen, waarbij gebruik werd gemaakt van een drijvende bok. De deuren zijn vervaardigd door de firma De Groot op het industrieterrein langs het Van Harinxmakanaal te Har lingen. De harren en regels van de deuren zijn van azobée gemaakt, terwijl voor de beplanking met het oog op de geringe krimp groenharthout is gebruikt. Na het stellen van de deuren en het aanbrengen van de stortebedden bestaande uit een steenbestorting op plasticfolie is in januari 1960 een begin gemaakt met het trekken van de damwand van de bouwkuip. Eerst na het verwijderen van de bouwkuip kan worden begonnen aan de waterkering aan weerszijden van de sluis. Aan de noordzijde zal de waterkering tussen de sluis en de nieuwe postbootsteiger moeten worden voltooid; aan de zuidzijde zal een nieuwe kadewand, door de tijdelijke doorgang voor de scheepvaart, op de sluis moeten aan sluiten. De verlegging van Rijksweg nr. 9, Afsluitdijk-Harlingen Het bovengenoemde werk dat werd beschreven in het Driemaandelijks Bericht nr. 10 is 4 september 1959 aanbesteed. De laagste inschrijving werd ontvangen van de combinatie Aannemingmaatschappij Dikkerboom Sybrandy N.V. te Oudehaske en de N.V. Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord te Werkendam. Het werk werd 2 oktober 1959 gegund aan deze combinatie voor een bedrag van f 1 734 000. In het bestek is onder meer bepaald, dat het benodigde zand betrokken moet worden uit de vaargeulen in het IJsselmeer, vanaf de voorhaven te Kornwerderzand in zuide lijke richting, zodat werk met werk gemaakt kan worden. Hiermede wordt onder meer bereikt dat de geul MakkumKornwerderzand een diepte verkrijgt van N.A.P. 4,50 m. 53

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 28