Het zandbedrijf Het damprofiel met flauwe onbeschermde stranden onder hellingen van 1 30, res pectievelijk reikend aan de noordzijde tot N.A.P. 2,25 en aan de zuidzijde tot H.W., was geheel aangepast aan een gemakkelijke wijze van uitvoering. Het zandlichaam werd in 3 lagen opgebouwd. De eerste laag tot N.A.P. 2 m werd zonder perskaden gespoten, zoals werd meegedeeld in het Driemaandelijks Bericht nr. 5. Dit vond zoveel mogelijk plaats bij opkomend water, omdat het fijne zand anders onder een te flauwe helling uitvloeide. Het in het bestek voorgeschreven strandbeloop van 1 30 was op deze wijze zeer goed te realiseren. NOORDZJDE ZUIDZ'jDE RUSSCHUTTtNGEM ZAND Dwarsprofiel over het gedeelte aansluitend aan de stroomgeleidende dam in het Hellegat ZUlÖZ'JOE NOOSOZUOE ZAND Dwarsprofiel over de dam Op het gespoten strand werden met behulp van draglines en bulldozers perskaden op geworpen van zand, terwijl tussen de kaden de 2de en 3de laag gespoten werden. De belopen werden, nadat de vereiste zandhoeveelheid aangebracht was, onder het ver langde profiel van 1 4 gebracht. Het tuimeldijkje met belopen van 1 3 werd gelijk tijdig aangebracht met het afwerken van de taluds. Bij de beschutte ligging van het werk en de hoge ligging van het platengebied (ongeveer half tij) bleek deze werkwijze inderdaad eenvoudig. Golf noch stroom hebben enige moeilijkheid veroorzaakt en zo konden snelle vorderingen worden gemaakt. Veel hinder werd ondervonden van de wind. In het bestek was bepaald, dat de bekende A.V. bepalingen betreffende het ver werken van asfalthoudende materialen volledig van toepassing zouden zijn op het aan brengen van asfaltbeton. Ten aanzien van grindasfaltbeton kon de direktie ontheffing van deze bepalingen verlenen en toestaan, dat dit materiaal óók in de periode van 1 november tot 1 maart bij gunstige weersomstandigheden verwerkt mocht worden. De verwerking van grindasfaltbeton werd stopgezet op 20 november 1958. Het zand bedrijf ging toen evenwel door. Met de kleiaanvoer kon men pas beginnen nadat de Flakkeese oever was bereikt, omdat de klei van een op het eiland gelegen polder zou worden betrokken. Zo ontstond de situatie, dat het zandlichaam over 4,5 km was 4 WERKPLAN 'UITVOERING 2.000.000 m~ 4 Vordering van het zandbedrijf aangebracht en nagenoeg nog geen bekledingen waren gemaakt. Aangenomen kan worden, dat 25 000 a 30 000 m3 is verstoven en 2 werkweken verloren zijn gegaan ten gevolge van het stuiven. Door de aannemer waren geen maatregelen genomen om het stuiven tegen te gaan. Wel werd een overmaat zand gespoten voor stuif-verliezen. Ondanks dit was ten slotte een kostbaar langstransport van zand noodzakelijk om de plaatselijk soms zeer sterk afgenomen gedeelten op de gewenste hoogte te brengen. Het asfaltbedrijf Volgens het bestek diende de asfaltbekleding te worden uitgevoerd in twee lagen. De onderlaag in grindasfaltbeton, de bovenlaag in asfaltbeton. De hechting tussen twee asfaltlagen geniet ondanks alle voorzorgsmaatregelen, die voor een goede uitvoering worden getroffen een twijfelachtige reputatie. Dit is een gevolg van verontreiniging van het oppervlak van de onderlaag, die zelfs bij een goede uitvoeringsmethode, waar bij de bovenlaag zo snel mogelijk wordt aangebracht na gereedkomen van de onder laag, niet is te voorkomen. Vooral bij een werk als het onderhavige waar met zand verstuiving voortdurend rekening diende te worden gehouden, speelde dit een uiterst if- 5

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 4