Doorsnede van de verhoging van onbebouwde dijkgedeelten Van groot belang was daarbij de toezegging dat het Rijk op zeer korte termijn de bouw van de stormvloedkering in de Hollandsche IJssel (zie Driemaandelijks Bericht nr. 1) zou doen aanvangen. Het werd op grond hiervan verantwoord geacht de ver hoging van de IJsseldijken achter de toekomstige kering toch volgens de ongewijzigde plannen uit te voeren. Buiten de stormvloedkering werd echter voorshands een ge deelte tot N.A.P. 4,75 m verhoogd. Op grond van gegevens van de Deltacommissie is daarna voor de Maas- en de Lekdijk tot Schoonhoven een nieuw plan opgemaakt. De hoogte van de waterkering in de niet-bebouwde dijkvakken is daarbij met 1 m overhoogte bepaald op N.A.P. f 5,10 m; waar een breed voorland en een dichte bebouwing aanwezig is wordt volstaan met een verhoging tot N.A.P. 4,75 m. Als gevolg van de aanwezigheid van een tertiaire weg op de kruin van de dijk met daarlangs een zeer intensieve bebouwing brengt de uitvoering van het plan vele moeilijkheden met zich. Het werk, waarvan thans een belangrijk gedeelte is voltooid, zal daardoor vermoedelijk nog tot 1966 voortduren. Verbetering van de onbebouwde dijkgedeelten De niet bebouwde gedeelten van de dijk van Krimpen aan de IJssel tot Schoonhoven worden verhoogd en verzwaard met een kade, die wordt opgeworpen tegen het buiten talud van de dijk. Verschillende gedeelten van het buitenbeloop, waarvoor dit in de loop der tijden nodig gebleken was, waren reeds van een basaltglooiing voorzien. Deze belopen worden ook volgens het nieuwe plan met basalt verdedigd; de helling van deze belopen bedraagt 1 2. Overigens heeft het buitentalud een helling van 1 3 en is alleen aan de teen een verdediging aangebracht van een laag betonpuin, ingewassen met een slappe cement- mortel. De onderwaterbelopen zijn aangestort onder een helling van 1 2. De kruin van de kade is tenminste 2 m breed. Het binnenbeloop wordt gemaakt onder een helling van 1 1 en van een gemetselde glooiing voorzien tegen beschadiging door het verkeer. De weg op de dijk wordt geëgaliseerd en afwaterend naar de binnenzijde gelegd. In Met behulp van vijzels omhooggebracht huis 0.50 2 00 5.10 asfaltweg puinlaag ingewassen met betonspecie ■3.50 D'JK- VERHOGING basalt op puin 32

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 19