De afsluiting van de Zandkreek Het aanbrengen van teenconstructies, kleibekledingen en taludverdedigingen werd voortgezet. Deze werkzaamheden zullen binnenkort voltooid zijn. De aanleg van de hoofdrijbaan en van de parallelweg op de kruin van de dam en op de beide aansluiten de opritten werd in snel tempo uitgevoerd en tegen het einde van de verslagperiode beëindigd. Op 1 oktober 1960 werd de dam voor het verkeer opengesteld. De remmingwerken voor de Zandkreeksluis Het maken van meerstoelen en geleidesteigers voor de beroepsscheepvaart en aanleg plaatsen voor de recreatiescheepvaart nabij de schutsluis in de Zandkreek werd op 23 augustus aanbesteed en op 26 augustus gegund aan de N.V. Van Splunder's Aanneming Maatschappij te Ridderkerk voor de som van f 461 600. Begonnen werd met het heien van stalen kokerpalen voor de meerstoelen in de ooste lijke toeleidingsgeul naar de sluis. Eind september kwam dit heiwerk gereed en werd een begin gemaakt met het heien van stalen kokerpalen voor de meerstoelen in de westelijke toeleidingsgeul naar de sluis. Voorts is men begonnen met het gereed maken van de benodigde stalen onderdelen voor de meerstoelen. De afsluiting van het Veersche Gat De bestorting van de sluitgatdrempel met zware basaltstortsteen kwam gereed. De steen werd gestort met behulp van het steenstortschip 'Steenstorter I'. De opbouw van het dijkvak ten oosten van het sluitgat werd voortgezet. Het benodigde zand werd aangebracht en het damlichaam onder profiel gebracht. De verdediging van het tijbeloop kwam gereed, terwijl het daarboven gelegen buitenbeloop vrijwel geheel met grindasfaltbeton (de eerste laag) werd afgedekt. Gereed kwam voorts de taludverdediging van betonblokken op het binnenbeloop alsmede het grootste gedeelte van de kleibedekking van de binnenberm. De bodembezinking werd aan de zuidoostzijde met enkele zinkstukken uitgebreid. Langs de rand van het bezinkveld werden enkele bestortingen van grind en mijnsteen aangebracht. De bouw van doorlaatcaissons Van drie caissons is het betonwerk geheel gereed, terwijl van drie elementen nog slechts de wanden van de op het bovendek staande ballastbak moeten worden gestort. Van de zevende caisson is het betonwerk gevorderd tot de onderkant van het bovendek. Op een vijftal caissons is de stalen opbouw op het bovendek gemonteerd en zijn de stalen schuiven, die moeten dienen voor afdichting van één van de langswanden van de caisson, ingehangen, terwijl op deze caissons tevens de bewegingswerktuigen zijn opgesteld. De voor afdichting van de andere langswand benodigde houten schotten zijn op het werk aangevoerd. Met de montage daarvan op de gereed gekomen caissons zal bin nenkort worden begonnen. De vissershaven te Colijnsplaat Het maken van de grondverbeteringen onder de havendam en het haventerrein alsmede het baggerwerk in de havenkom en de toegangsgeul werd voltooid. De opbouw van de havendam en de aanleg van het haventerrein werden voortgezet, terwijl met het aanbrengen van kraagstukken en de taludverdedigingen van beton blokken een aanvang werd gemaakt. Een groot gedeelte van de palen voor de loop steiger werd geheid. Ten behoeve van de overslag en de verkoop van de vis die in de nieuwe haven zal worden aangevoerd wordt op een gedeelte van het ten zuiden van de havenkom gelegen haventerrein een vismijn gebouwd. Aangezien dit gebouw naar het zich laat aanzien na de afsluiting van de Oosterschelde, omstreeks 1978, de functie van vismijn niet langer zal vervullen krijgt het een semipermanent karakter. In verband met de slappe ondergrond en de kans op ongelijke zettingen van het haventerrein moet het gebouw niettemin worden onderheid met 28 betonnen palen. De bovenbouw zal grotendeels in hout worden uitgevoerd, waardoor het bouwwerk te zijner tijd op eenvoudige wijze aan een eventuele nieuwe bestemming kan worden aangepast. Het grootste gedeelte van het gebouw wordt ingenomen door een hal waarin de verhandeling en de controle van de vis plaats vindt. Aangezien het inwendige van de hal na het gebruik dagelijks met veel water moet worden gereinigd, zal de houten bovenbouw rusten op een gemetseld muurtje dat reikt tot 0,50 m boven de halvloer. Voorts zullen de houten wanden om dezelfde reden aan de binnenzijde worden be kleed met asbestplaten die zijn verlijmd met vlasvezelplaten. Bovendien zijn in het gebouw geprojecteerd een wachtlokaal waarin de handelaren de binnenkomst van de Plattegrond van de vismijn te Colijnsplaat 45 44 SCHUDZEEF i

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1960 | | pagina 25