paalpuntniveau als regel juist was. In een aantal gevallen werd echter, bij te geringe stuit, dieper geheid. Een bijzonder probleem vormde het meest noordelijke gedeelte van de strook ter plaatse van de schuiven aan de zeezijde, waar ondanks goede sonderingen wenig weerstand werd ondervonden. Ook het dieper inbrengen van de palen bracht hier slechts weinig verbetering, zodat besloten werd een aantal extra funderingspalen te heien. In het ontwerp waren voor sommige gedeelten van de spuisluizen 25 m lange palen ge projecteerd. Daar zowel het transport als het in de heistelling nemen van dergelijke lange palen moeilijkheden geeft, werd besloten de paallengte tot 24 m te verminderen en het ontbrekende gedeelte later op te storten. Het feit dat onder de pijlers en landhoofden grote aantallen palen op korte onderlinge afstanden geheid moesten worden, maakte het nodig hier zwaarder te heien dan onder de vloeren. Generaliserend kan gezegd worden dat het inheien over de laatste 25 cm bij de palen onder de landhoofden en pijlers drie maal zoveel slagen vereiste als bij die onder de vloeren. Hierbij dient echter mede in het oog te worden gehouden dat de eerstgenoemde palen schoor geheid moesten worden (31), terwijl de palen onder de vloeren te lood staan. De aanname in het ontwerp, die was gebaseerd op het onderzoek door het Laboratorium voor Grondmechanica (waarvan elders in dit nummer een be schrijving is gegeven), dat de paalgroepen op grond van de verdichting zwaarder belast mogen worden dan het produkt van hun aantal en de per individuele paal toelaatbare belasting, werd door de praktijk van het heiwerk derhalve eens te meer gerechtvaar digd. Op verschillende plaatsen, o.m. onder het noordelijk landhoofd, was de verdichting zo groot dat het zand rondom de palen moest worden weggespoten. Alleen de laatste anderhalve meter werd in die gevallen uitsluitend geheid. Ziet men op het werk terug, dan kan gezegd worden dat de uitvoerige voorbereiding er in hoge mate toe heeft bijgedragen dat het heien van de bijna 22000 palen in zo korte tijd voltooid is. 4 In een periode van twee jaar werden met een zestal heistellingen 21842 betonnen funderingspalen voor de spuisluizen geheid Foto H. de Klerk

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1961 | | pagina 13