De bouw van de schutsluis in de Grevelingen Het heien van de damwanden en de ankerwanden in de havens van Kortgene, Kamper land en Wolphaartsdijk, evenals het aanbrengen van de ankerstaven kwam gereed. Voortgegaan wordt met het aanvullen en afwerken van de loswallen. De oeververdedi gingen zijn grotendeels voltooid. Het baggerwerk in de haven van Wolphaartsdijk kon worden beëindigd; in de andere havens vindt het nog voortgang. De 70 m lange zinker door het kanaal door Walcheren werd op 2 mei op zijn plaats ge bracht. Van het overige deel van de persleiding is thans ca. 1300 m gelegd, terwijl de werkzaamheden ten behoeve van de uitmonding van de persleiding nabij Rammekens op gang zijn gekomen. De aanvoer van buizen vindt regelmatig voortgang. Van het gemaalgebouw is de onderbouw, bestaande uit de pompkelder en de vuilwater- kelder, gestort. Het storten van de zandvang, de toevoergoten en de regenwaterover- stort is ter hand genomen. De bouw van de mechanische installatie werd inmiddels op gedragen. De pompinstallatie van het gemaal zal voor een bedrag van f 116000 worden geleverd door Gebr. Stork en Co N.V. te Hengelo, de zandvang- en snijroosterappara- tuur voor een bedrag van f 50383 door de fa. W. de Vries te Arnhem. Totdat de persleiding naar Rammekens in gebruik wordt genomen zal het rioolwater van Middelburg te Veere in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren worden ge loosd door middel van twee pompen, elk met een capaciteit van 500 m3 per uur. 46 De schutsluis in de Grevelingen De heiwerkzaamheden voor de funderingen van sluis, viaduct en deurenbergplaats werden beëindigd. In totaal zijn 1213 palen geheid, met een totale lengte van 9570 m. Tevens werden de houten, alsmede gedeelten van de stalen schermwanden geheid. Na het gereedkomen van de werkvloeren zijn acht vloermoten gestort, terwijl met het storten van de wanden een aanvang is gemaakt. Voor het storten van de schutkolk- wanden is een rijdende bekisting in gebruik genomen. De aanleg van het eerste gedeelte van de Grevelingendam Op 14 april 1961 werd het werk voor de som van f 15 465 000 gegund aan de aannemers combinatie N.V. Aannemersbedrijf v/h fa. T. den Breejen v/d Bout te Aerdenhout; Van Hattum en Blankevoort N.V. te Beverwijk; Hollandsche Aannemings Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage en Koninklijke Maatschappij tot het uitvoeren van Openbare Werken, 'Adriaan Volker N.V.' te Sliedrecht. Begonnen werd met de aanleg van de werkhaven aan de noordoostelijke kant van de Plaat van Oude Tonge. Met het daarbij verkregen zand werden het aangrenzende werk terrein en het daarlangs gelegen dijkvak opgespoten. In de werkhaven zijn twee loswallen gemaakt van elk 33 m, samengesteld uit betonnen opzetstukken. In de zuidelijke geul werd tegelijkertijd en in snel tempo het zandlichaam voor de drem pel aangebracht. Dit werk is thans bijna voltooid. Ruim de helft van de nylonbodembe scherming die op deze drempel moet worden aangebracht werd reeds gelegd, alsook een gedeelte van de daarop aansluitende rijshoutbezinking. Het dijkvak op de plaat van Oude Tonge wordt van twee zijden opgespoten. Vanaf de noordoostelijke kop is inmiddels een zandlichaam gevormd over een lengte van ca. 1200 m vanaf de zuidelijke dijkkop over een lengte van ca. 300 m. De hoogte van het zandlichaam zal voorlopig niet meer bedragen dan N.A.P.+3 m. De bouwput voor de schutsluizen in het Volkerak Nadat bij het uitwerken van het sluisontwerp was gebleken dat de bouwput met ruim 40 m naar het noorden moest worden verlengd, werd ook dit laatste gedeelte ontgraven. De bouwput is thans in zijn geheel tot op de vereiste diepte van N.A.P. 7,50 m ge bracht. De ca. 200000 m3 kleigrond die beschikbaar kwam werd in een kleidepot ge perst. De cutterzuiger 'Zwalm', sinds midden augustus 1960 in de bouwput werkzaam, is via een grondsluis naar buiten gebracht. Het profileren van de ringdijk van de bouwput en van de hoogwaterkerende dijk langs de oostzijde van de noordelijke invaart, alsook het aanbrengen van de kleibekleding, maakt goede vorderingen. Op verschillende plaatsen langs de ringdijk, de havendam en de hoogwaterkerende dijk is men reeds bezig een glooiing van Iprokeien of beton blokken aan te brengen. De geul langs de noordwestzijde van de buitenpolder Maltha is, vermoedelijk mede als gevolg van de zandwinning voor de brugopritten, in betekenis toegenomen. Daardoor Foto Aerocamera 47

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1961 | | pagina 25