Kunstenaars zien de Deltawerken Van 13 maart tot 26 maart van dit jaar werd in het Gemeente Museum te 's-Gravenhage een tentoonstelling gehouden van gra fiek en schilderijen die betrekking hadden op de Deltawerken. Al deze werken waren vervaardigd naar aanleiding van opdrachten door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dit heeft in 1959 en opnieuw in 1960 een aantal Nederlandse beel dende kunstenaars uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Delta werken en hun visie op dit waterbouwkundige initiatief tot uitdrukking te brengen. Van overheidswege werden daarbij wat de keuze van de onderwerpen betreft geen speciale richtlijnen gege ven. Van de 31 prenten en schilderijen die door het Rijk zijn aangekocht hadden 18 betrekking op de afsluiting van het Veer- sche Gat, zeven op de grote bouwput in het Haringvliet, de overige op de werken in de Zandkreek en bij Bruinisse en op de stormvloedkering in de Hollandsche IJssel. Een grote verscheidenheid van elementen om en bij de afsluitingen blijkt de kunstenaars te hebben geïnspireerd. In olieverf, in ets, litho, gouache werden impressies gegeven van baggermolens en zandzuigers, van rijswerkers en het havenbedrijf, van caissonbouw en pijlerbouw maar ook van het landschap dat de omlijsting vormt van deze bedrijvigheid. De opdrachten werden verleend door de Staatssecretaris op advies van de rijksdeskundigen voor schilderkunst en grafische kunst. Het initiatief tot de opdrachten is uitgegaan van het Ministerie. In ver band met de belangstelling die zowel van de zijde van de kunste naars als van het publiek is gebleken, zullen dit jaar en ook vol gende jaren opnieuw een aantal kunstenaars in de gelegenheid worden gesteld hun persoonlijke reacties op dit naar omvang grootste Nederlandse 'kunstwerk' vast te leggen. Voor de opdrach ten kwamen in 1959 en 1960 vijftien kunstenaars in aanmerking. Het waren de schilders J. Kuyper, R. Drayer, A Kuipers, F. ten Holt, D. Kouwenaar, J. Gregoor, L. Horn en de grafici H. Berse- rik, H. Huig, H. van Kruiningen, T. Wegner, A. Sok, W. den Ouden, C. Basart en Ed. van Zanden. De grafiek en de schilderijen, die eigendom van het Rijk blijven, zullen aan de Rijkswaterstaat worden uitgeleend. Deze kan o.ru in het verband van haar voorlichtingsexposities van het werk een nuttig en dankbaar gebruik maken. Ets en aquatint van H. van Kruiningen, de bouw van de schutsluis in de Zandkreek Foto Dienst van 's-Rijks Verspreide Kunstvoorwerpen

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1961 | | pagina 3