B. De werken langs de Westerschelde en de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren Versterking van hoogwater keringen langs de Westerschelde Als alle zeegaten in het Deltagebied afgesloten zijn moeten de hoogwaterkeringen langs de Westerschelde eenzelfde mate van veiligheid bieden tegen het optreden van calamiteiten als de afsluitdammen van deze zeegaten. Daar dit thans op enkele uit zonderingen na niet het geval is, zullen deze hoogwaterkeringen moeten worden verhoogd en verzwaard. De versterking van deze hoogwaterkeringen is opgenomen in artikel I onder IIB van de Deltawet. Artikel 5, lid 3 van deze wet bepaalt voorts dat deze versterkingen door de betrokken beheerders worden uitgevoerd en bekostigd en dat van Rijkswege in deze kosten een bijdrage kan worden verstrekt. De volgorde van uitvoering van de verbeteringswerken Na het herstel van de tijdens de stormvloed van 1 februari 1953 opgetreden schade aan de dijken langs de Westerschelde is, vooruitlopend op de totstandkoming van de Deltawet, de verbetering van een aantal zwakke dijkvakken reeds ter hand genomen. Deze verbeteringswerken zijn of worden zodanig uitgevoerd dat de versterkte dijken voldoen aan de in de inleiding gestelde eis. Zij behoeven dan ook niet nogmaals ver beterd te worden. De beheerders van de waterkeringen waaraan verbeteringswerken zijn uitgevoerd hebben, in afwachting van het totstandkomen van de bijdrageregeling ingevolge de Deltawet, van Rijkswege een renteloos voorschot op de kosten van uitvoering dezer werken ontvangen. De versterking van de overige dijken langs de Westerschelde zal in dezelfde periode verwezenlijkt moeten .worden als de afsluitingen van de zeegaten. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft hiertoe in overleg met de Directie Zeeland van de Rijkswaterstaat een urgentieschema opgesteld. Dit urgentieschema is aldus in gedeeld dat de zwakste dijkvakken het eerst verbeterd worden en de sterkste dijkvak ken het laatst aan de beurt komen. Met de uitvoering van de verbeteringswerken is inmiddels een begin gemaakt. De verbetering van een dijkvak nabij Hoedekenskerke van het waterschap 'De Brede Watering van Zuid-Beveland' en de aanleg van de af sluitdijk van het Zuid-Sloe met de daaraan grenzende verbetering van de dijken van een tweetal poldertjes op Walcheren alsmede de waterkering nabij Ossenisse en een gedeelte bij Terneuzen zijn in uitvoering. In voorbereiding zijn de versterking van een dijkvak westelijk van Borssele, een dijk vak aansluitend aan het in uitvoering zijnde werk bij Hoedekenskerke, een gedeelte van de dijk van het voormalige waterschap Waarde en dijkvakken in Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen oostelijk van Breskens, westelijk van Terneuzen en zuidelijk van Ossenisse. 46 Overzicht van de dijkverhogingen langs de Westerschelde De bestaande dijken De bestaande dijken langs de Weterschelde hebben vrijwel zonder uitzondering een buitenberm, die is gelegen op een hoogte van H a 2 m boven gemiddeld hoogwater. Beneden de buitenberm is het beloop verdedigd met een steenglooiing, terwijl de berm en het beloop boven de berm met gras begroeid zijn. Op de dijken kan, afhankelijk van hun ligging, als regel vanaf 1 a 2 m boven gemiddeld hoogwater een goede grasmat in stand gehouden worden. De smalle kruinen van de dijken zijn vaak voorzien van een muurtje van gewapend beton, een z.g. muraltmuur. De hoogten van de kruin van de dijken komen vrijwel overeen met de aangenomen maatgevende stormvloedstand, zodat bij hoge standen golfoverslag kan optreden. De binnenbelopen zijn veelal steil, waardoor het moeilijk is daarop een goede gras mat in stand te houden. Profielen van de te maken dijken, opbouw van het dijklichaam, tracé's De hoogte van de kruin van de te verzwaren dijken wordt bepaald aan de hand van de door de Deltacommissie voor het betreffende gebied aangegeven maatgevende storm vloedstand en de bij die stand te verwachten golfoploop. De reeds verbeterde dijken hebben een buitenberm, waarvan de hoogte nagenoeg overeenkomt met de hoogte van de maatgevende stormvloedstand. Bij de nieuw te maken dijkverzwaringen, voor zover deze een buitenberm verkrijgen, zal dit eveneens het geval zijn. Om op het buitenbeloop een goede grasmat te verkrijgen die in staat is ook bij storm voldoende weerstand tegen golfaanval te bieden, zijn de hellingen van de belopen VERZWARING REEDS UITGEVOERD [ÏÏÏÏTTT1 VERZWARING UIT TE VOEREN IN TJDVAK 1964 -1968 IN UITVOERING 1969 -1973 UIT TE VOEREN IN TUD VAK TOT 1963 47

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1961 | | pagina 25