Situatie van de dijkverbetering bij Terneuzen en van de nieuwe uitwatering een nieuwe uitwatering ontworpen. Deze bestaat uit een wachtsluis, een uitwaterings sluis en daartussen een kanaalpand dat als spuiboezem gebruikt kan worden. Het nieuw ontworpen uitwateringskanaal doorsnijdt achtereenvolgens: de dijk van de Zaamslagpolderde polder Nieuw-Othene; de zeedijk van de polder Nieuw-Othene en een 400 m breed slik voor de Westerscheldedijk. De oplossing met de wachtsluis is voornamelijk gekozen om twee redenen. De eerste was dat door het aanbrengen van een dergelijke sluis in de kruising van de Rijks waterleiding en de dijk van de Zaamslagpolder de functie van deze binnendijk als tweede waterkering wordt hersteld. De tweede, zoals gezegd, dat het gedeelte tussen de beide sluizen gebruikt kan worden als spuiboezem. Het is niet uitgesloten dat in de zomermaanden, wanneer weinig water wordt geloosd, de suatiegeul (de buitendijkse stroomgeul die van de uitwateringssluis naar het diepe water leidt) zal dichtslibben, zodat in de herfst moeilijkheden kunnen worden ondervonden. In verband met het spuien zijn dan ook langs het uitwateringskanaal, als voorzorgsmaatregel, kaden aangelegd met een hoogte van N.A.P. 3 m. De beide sluisbouwwerken bevatten ieder drie afsluitbare kokers van gewapend beton, die elk een binnenwerkse maat hebben van 4 x 3,25 m. In de uitwateringssluis komen een schuif en twee stel hardhouten puntdeuren achter elkaar, in de wachtsluis één schuif en één stel puntdeuren. De kokers van beide sluizen zijn even groot ge maakt, teneinde het aantal reservedeuren te beperken en eventuele verwisseling van deuren te vergemakkelijken. 46 De uitwateringssluis zowel als de wachtsluis zijn op staal gefundeerd; zij werden beide voorzien van schermen van damwandstaal als bescherming tegen achter- en onder- loopsheid. Omdat het uitwateringskanaal ook als spuiboezem gebruikt zal worden, zijn enkele speciale voorzieningen getroffen. Het is te verwachten dat bij het opzetten van het kanaalpeil de waterspanningen in de fijnzandige bodem van het kanaal in niet onbe langrijke mate zullen oplopen, welke toename niet even snel zal verdwijnen als de waterspiegel daalt bij het lozen van het bassin tijdens het spuien. Tengevolge van deze naijling is het mogelijk dat de stabiliteit van de bodem en taluds van het kanaal in gevaar wordt gebracht door stromingen die door naar de buitenzijde gerichte ver- hangkrachten worden opgewekt. Om dit te voorkomen zijn langs het kanaal verticale filterbuizen geplaatst die het over spannen water langs geleide banen kunnen doen afstromen. Verder werd, om de af voer van het grondwater te vergemakkelijken, de kim van het kanaal, ter plaatse van de overgang van het talud naar de kanaalbodem, aangestort met grof rivierzand. De beschreven werkzaamheden worden in twee bestekken uitgevoerd. Met de uit voering van het eerste bestek, dat de aanleg van het nieuwe uitwateringskanaal met sluizen en het verzwaren van de zeewering van de polders Ser Lippens en Nieuw- Othene alsmede een gedeelte van de rijkszeewering omvat, werd op 17 augustus 1959 een begin gemaakt. Het werd voor f 3 783 000 gegund aan het Hollandsch Aannemers bedrijf Zanen Verstoep N.V. te Den Haag. De kosten van dit bestek zullen in totaal f 5 236 000 bedragen, omdat bovendien nog de volgende posten ten laste van dit werk komen: grondaankoop f 140 000 beschikbaar gestelde materialen 850 000 staten van meer werk en overschrijding hoeveelheden 300 000 ingewonnen adviezen 33 000 bewegingswerken 130 000 DOORSNEDE DOORSNEDE B Dwarsdoorsneden van de dijkverbetering 47

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1962 | | pagina 25