De verzwaarde zeedijk en de nieuwe uitwateringssluis In het bestek heeft de gemeente Terneuzen bijgedragen voor f 568 422,22 in verband met de genoemde verplaatsing van de uitwatering in oostelijke richting en de extra verbreding van de zeewering. Een gedeelte van .het glooiingswerk werd bij afzonderlijk bestek opgedragen aan de fa. Bot en Van Seventer te Sliedrecht; de kosten hiervan bedragen rond f 150 000. Behoudens dit laatste onderdeel zijn de werkzaamheden in de loop van november van 1961 gereedgekomen. Het tweede bestek, dat het dempen van het gedeelte van de oude waterleiding achter de zeewering en het verzwaren van de zeewering op die plaats omvat, werd op 8 augustus 1961 gegund aan N.V. Gebr. van Oord te Werkendam. De kosten bedragen rond f 600 000, waarvan f 45 000 voor rekening komt van Terneuzen. Naar verwacht wordt zal dit werk medio 1962 gereed zijn. 48 D. De werken tot indijking van de Lauwerszee Overzicht van de voornaamste voorbereidende onderzoekingen Toen omstreeks 1950 de plannen tot afsluiting van de Lauwerszee opnieuw in de be langstelling kwamen te staan waren slechts weinig gegevens over dit gebied beschik baar. De geulen in de Lauwerszee waren als onderdeel van de Waddenzee weliswaar vnj geregeld door de Dienst der Hydrografie gepeild. Omtrent de hoogte van de boven zee uitstekende platen was echter heel weinig bekend. Wat de veranderingen betreft die zich in verloop van tijd in de bodemfiguratie van de Waddenzee en Lauwerszee hadden voorgedaan, kon gebruik worden gemaakt van een studie die in 1941 aan de hand van het beschikbare kaartmateriaal door de Rijkswaterstaat was verricht Wat de waterbeweging betreft stonden alleen de dagelijkse waarnemingen van hoog water te Oostmahorn, Dokkumer Nieuwe Zijlen en Zoutkamp ter beschikking. De bodem van de Lauwerszee was slechts zeer globaal onderzocht bij gelegenheid van vroegere bedijkingsplannen. Gelijktijdig met het opstellen en uitwerken van de definitieve afsluitingsplannen is in de laatste tien jaren een omvangrijk programma van waarnemingen en studies tot uit voering gekomen, zodat thans voldoende gegevens verzameld zijn om de werkzaam heden met succes aan te vatten. In 1955 en 1959 zijn hoogtekaarten van het Lauwers- zeegebied samengesteld. Voor het grootste deel berusten deze op de resultaten van lodingen; voor zover het de zandplaten betrof werd gebruik gemaakt van waterpassin gen. Het gebied waar de sluiting zal plaats vinden en waar de kunstwerken in de afsluit- dam zullen worden gebouwd is sinds 1955 elk jaar gelood om ook op het spoor te komen van de langzaam verlopende wijzigingen in de geulen en zandplaten. Over de horizontale en verticale getijbeweging op verschillende plaatsen in het Lauwerszeegebied zijn zoveel gegevens beschikbaar gekomen dat met behulp daarvan alle noodzakelijke getij berekeningen en modelproeven voor de afsluitingswerken konden worden uitgevoerd. In het bijzonder is ook aandacht geschonken aan het verschijnsel van de stroombeweging over de zandplaten en het daarbij optredende materiaaltransport. Van een aantal verschijnselen zoals waterstanden, windrichtingen en- krachten was het mogelijk frequentietabellen samen te stellen. Sinds 1955 zijn in de Lauwerszee en de aangrenzende Wadden golfmetingen verricht, zowel rechtstreeks (visueel) als met behulp van registratieapparaten. Onder meer is gebleken dat de golfslag in en nabij de Lauwerszee bijna uitsluitend in de Waddenzee wordt opgewekt. Golven van de Noordzee dringen vrijwel niet in het gebied door. Het is van belang te weten of dit eveneens het geval zal zijn wanneer de waterstanden tijdens hevige storm hoog worden opgezet. Ten einde het inzicht in de golfverschijnselen te vergroten worden de golfwaarnemingen ook nu nog regelmatig voortgezet. 49 Foto Aero-Camera

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1962 | | pagina 26