Op 22 januari 1962 werd het werk aan deze combinatie gegund voor een bedrag van f 21 177 000. Er werd begonnen met de inrichting van het werkterrein en met de aan leg van wegen in de bouwput. Ten behoeve van de aanleg van de bronbemaling is door middel van een open bemaling het waterpeil in de bouwput ca. 1 m verlaagd tot N. A.P. De bronbemaling zal uit 36 pompbronnen bestaan, waarbij voor de controle van het grondwaterpeil 21 waarnemingsbronnen worden geplaatst. Er zijn thans 18 pomp bronnen en 13 waarnemingsbronnen gereed. De aanleg van de hoofdwaterleiding en van de hoogspanningskabel, alsmede het transformatorgebouwtje ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening zijn gereed gekomen. De verbetering van de hoogwaterkeringen langs de benedenrivieren in Zuid-Holland In vorige afleveringen van deze Berichten is reeds verschillende malen gesproken over verhoging en verzwaring van waterkeringen langs de Rotterdamse Waterweg en de wateren die daarmee in open verbinding staan. Zo werd in nr. 5 een algemene be schouwing opgenomen over de aanpassing van deze dijken in het kader van het Deltaplan, terwijl in nrs. 7, 9, 11, 12 en 14 bijdragen werden geplaatst over de hoog waterkeringen van resp. Voorne-Putten, IJsselmonde, Hoeksche Waard, Dordtsche Dijkring en Krimpenerwaard. In het onderstaande zal in het kort een overzicht worden gegeven van de stand van het werk in de onderscheiden hoogheemraad schappen en dijkringen, uitgezonderd Delfland, waarover in nr. 19 werd bericht. Hoogheemraadschap van Schieland De verbetering van de hoogwaterkeringen van Schieland betreft de rivierdijken langs de Nieuwe Maas en de Hollandsche IJssel. Tussen Kralingse Veer en de storm vloedkering in de Hollandsche IJssel zijn de onmiddellijk langs de rivier gelegen dijk- gedeelten aan de buitenzijde onder profiel gebracht en, waar dat in verband met aan wezige bebouwing mogelijk was, aan de binnenzijde voorzien van een verzwaring. Het meest westelijke deel van het dijkvak tussen Rotterdam en Kralingse Veer is aan de buitenzijde tot het toekomstige profiel verzwaard. Waar een opspuiting van de ge meente Rotterdam tegen de dijk zal aansluiten is een verzwaring van zand tegen de binnenzijde aangebracht. Deze werken zijn begin oktober 1960 gereed gekomen. De gemeente Rotterdam is in het kader van haar wederopbouwplan voortgegaan met de aanleg van de Maasboulevard. De daarin ontworpen kunstwerken, te weten de Leuvesluis, de Boeregatsluis en de Spoelsluis zijn gereed gekomen. De Oude Haven is nabij de uitmonding in de Nieuwe Maas afgedamd; de Maasboulevard vormt thans een doorgaande waterkering van het Vasteland tot de Honingerdijk. Ter afwerking daarvan zijn op verscheidene plaatsen werkzaamheden in uitvoering. Dijkring IJsselmonde De aanleg van een hoofdwaterkering tussen de haven van Heerjansdam en de bedijking van de polder Het Spuiveld is in april 1961 gereed gekomen. Het onderzoek naar de gevolgen van een ontwerp voor een afsluiting in de Barendrechtse haven, de ontbre kende schakel in de waterkering om Het Spuiveld, werd beëindigd. Van de nieuwe waterkering langs de Oude Maas zijn verschillende gedeelten gereed gekomen. De nog ontbrekende afsluitingen in de Develhaven en in de haven van Heerjansdam worden voorbereid. 40 Het plan van de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht om een nieuwe hoofdwaterkering aan te leggen is in beginsel goedgekeurd. Een soortgelijk plan voor de aanleg van een dijk langs de Noord te Ridderkerk met een keersluis in de haven van deze ge meente is nog in behandeling. Ook de verplaatsing van het gemaal van de polder Oud- en Nieuw-Reijerwaard te Bolnes zal in het kader van de aanpassingswerken geschieden. Dijkring Hoeksche Waard De verbetering resp. verlegging van de hoofdwaterkering te 's-Gravendeel, met als onderdeel de in 1959 gemaakte afsluitdijk met duikersluis in de haven van deze ge meente, zijn in het begin van 1961 geheel gereed gekomen. Het plan voor de verbete ring van de waterkering door Puttershoek is vastgesteld. Met de afdamming van het Lorregat en de bouw van een uitwateringssluis in deze dam, die een onderdeel vormt van dit plan, werd een aanvang gemaakt. Ook de verbetering van de waterkering in de bebouwde kom van Oud-Beijerland is vastgesteld. De bouw van een keersluis in de mond van de haven van Oud-Beijerland is in de tweede helft van 1961 ter hand genomen. Dordtsche Dijkring Voor de verbetering van de waterkering op het terrein van de N.V. Ned. Spoorwegen te Dordrecht is een plan vastgesteld. Hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard Te Lekkerkerk werden in het westelijk deel van de bebouwde kom op een aantal plaatsen aan de Lekdijk resp. in augustus en oktober 1960 verbeteringen uitgevoerd. De aanpassing van de bebouwing op een gedeelte van de Maasdijk, bestaande uit het slopen en opvijzelen van panden, kwam op het afbreken van één pand na gereed. De verbetering van de Maasdijk benoorden de noodsluis werd in september 1960 voltooid. Het plan om de verbetering van de Lekdijk ten oosten van de bebouwde kom van Lekkerkerk als Deltawerk te doen uitvoeren is in behandeling. De verbetering van een gedeelte van de Lekdijk in de dorpskom van Krimpen aan de Lek, die in 1961 ter hand werd genomen, is thans nagenoeg gereed. Voor een ander vak is het werk gegund. Met de aanpassing van de bebouwing op de Maasdijk in de bebouwde kom van Krimpen aan de IJssel werd een aanvang gemaakt door het op vijzelen van zeven panden. Hoogheemraadschap van de Alblasserwaard Het gedeelte van de Noorddijk is opnieuw op hoogte gebracht. Dit werk was begin 1961 gereed. Brielsche Dijkring De in 1960 ter hand genomen verbetering van de Papendijk ten oosten van de Alle- manshaven en de aanleg van een dijk door die haven kwamen gereed, evenals de nieuwe uitwatering voor het gemaal 'De Vooruitgang' in de Papendijk. Deze uitwatering moest worden aangelegd in verband met de afsluiting van een gedeelte van de Alle- manshaven. Tegen het einde van 1960 werd begonnen met het maken van een keersluis van ge wapend beton in de haven van Spijkenisse, een werk dat nog in uitvoering is. 41

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1962 | | pagina 22