De invloed van de afsluiting op het verticale getij zal gering zijn. Bij de dam wordt een maximale verhoging van het gemiddelde laagwater van 10 cm en een verlaging van het gemiddelde hoogwater van 5 cm verwacht. De stormvloedverhoging als gevolg van de afsluiting zal ten hoogste enkele cm tot één dm bedragen, aangezien de bergende opper vlakte van de Lauwerszee ten opzichte van Noordzee en Waddenzee gering is. Ook over het onderzoek met betrekking tot de golfbeweging werd in nr. 19 van deze Be richten reeds het een en ander meegedeeld. Hier kan daaraan het volgende worden toe gevoegd. In het bedoelde gebied wordt onderscheid gemaakt tussen: a. golven die worden opgewekt op het wad. Door de aanwezigheid van de eilandenreeks voor de kust blijft de strijklengte beperkt tot maximaal 8 a 9 km. Bij gewoon hoogwater ontstaan als gevolg van de hoge ligging van de zandplaten z.g. 'rijpe' golven, waarvan de hoogte en lengte afhankelijk zijn van de aanwezige waterdiepte; veranderingen in de strijklengte en de windrichting blijken op de hoogte van deze golven geen invloed te hebben; b. golven die worden opgewekt in de Zoutkamperlaag. Zelfs bij de maximale strijklengte van 9 km, dat wil zeggen bij noordwestenwind, wordt de vorm van deze golven nog niet door de bodem beïnvloed, zodat dan steeds z.g. 'diepwatergolven' in deze geul optreden. De deining van de Noordzee is in de Zoutkamperlaag niet meer merkbaar, met andere woorden zij trekt niet door het zeegat naar binnen. Dit is duidelijk bevestigd door waar nemingen die in 1961 werden verricht met behulp van golfplaten die bij de Engelsman- plaat in het noorden en bij de monding van het Oort in het zuiden geplaatst waren. Naarmate de waterstanden hoger worden verdwijnt het verschil tussen de golfhoogte in de geulen en boven de zandplaten, omdat dan ook boven deze platen voldoende water diepte aanwezig is om diepwatergolven te doen ontstaan. Alle waarnemingen konden zodanig worden geëxtrapoleerd dat een goed inzicht is ver kregen inzake de golfhoogten die bij zeer hoge en ook bij de hoogste waterstanden aan de afsluitdam kunnen worden verwacht. 95

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1962 | | pagina 43