den worden meegevoerd waardoor een kans ontstaat op evenwichtsverstoringen - werd besloten een 90-tal drainagepalen te plaatsen. De palen hadden een diameter van 30 cm, zij werden aangebracht tot in de beneden N.A.P. - 10,00 m gelegen zandlaag waarop de sluizen worden ge fundeerd. Per etmaal werd de waterstand daarna met ongeveer 25 cm verlaagd, welk hoge tempo tot het einde toe is vol gehouden. Tijdens de bemalingswerkzaamheden werd 3,5 km verharde weg aangelegd. Er werd gebruik gemaakt van een silex fun dering van 20 cm dikte met een afdekking van grind en asfalt ter dikte van 5 cm. Mede dank zij deze goede wegen kon het droge grondwerk met grote voortva rendheid worden aangepakt. Vier drag lines en 23 vrachtauto's werden ingezet bij de verdere verdieping van de bouwput van N.A.P. - 7,50 tot N.A.P. - 10,00 m. In totaal moet 180 000 m3 grond worden uit gegraven en vervoerd. De werkzaamhe den zijn thans voor de helft voltooid. Begin september werd begonnen met het heien van stalen damwand ten behoeve van de pijlers van de brug over de sluizen. Voor het rivierwaarts gelegen landhoofd werden de eerste paalschermen geheid. Drie van de zeven kranen die zullen wor den opgesteld zijn thans in bedrijf. Met de montage van de vierde is een aanvang gemaakt. De aanleg van het eerste gedeelte van de Grevelingendam Het spuiten van zand over en naast de caissons, met behulp waarvan in mei van dit jaar de zuidelijke stroomgeul werd ge sloten, kwam gereed. Ter weerszijden van dit damvak werden de kraagstukken en de teendamwand aangebracht. Het ver dedigen van het westelijke beloop met ge penetreerde stortsteen kwam klaar, terwijl in aansluiting daarop werd begonnen met het maken van de taludverdediging van asfaltbeton op het overige gedeelte van het beloop. Voorts werd een begin ge maakt met het aanbrengen van de beton- glooiing op het oostelijk beloop van het damgedeelte. De aanleg van het tweede gedeelte van de Grevelingendam Van het damvak dat aansluit op de oever van Flakkee kwam het zandlichaam voor 70% gereed; de kraagstukken en de ieen- damwand konden reeds voor 80% wor den aangebracht. De kop van de dam werd tot N.A.P. -F 3 m verdedigd met een laag stortsteen. Aan de westzijde werd be gonnen met het maken van een taludver dediging op het beloop van de berm be neden N.A.P. 3 m. Deze verdediging bestaat uit een mengsel van stortsteen en asfaltbeton (stortsteenasfalt). Voor dit doel werd nabij het werk een speciale asfalt- instaNatie in gereedheid gebracht. Ook werd begonnen met het maken van de taludverdediging boven het genoemde peil. Het klappen van zand voor de opbouw van de drempel in de noordelijke stroom- geulen van de Grevelingen kwam gereed. De zanddrempel werd tegen stroomaan- val verdedigd door haar af te dekken met rijshouten zinkstukken, polyetheenfolie e,n gietasfalt. Deze werkzaamheden waren aan het einde van de verslagperiode na genoeg afgesloten. Zoals men weet zal de noordelijke sluit- opening in de Grevelingen worden ge dicht met behulp van een kabelbaan. De funderingen voor deze kabelbaan op het damvak op de Plaat van Oude Tonge en ter plaatse van het middensteunpunt zijn gereedgekomen. Met het heien van de palen ten behoeve van de funderingen op het damvak aan de Flakkeese zijde van het sluitgat wordt voortgegaan. De bouw put voor het verankeringsblok, dat op dit gedeelte van de dam zal worden ge plaatst, is ontgraven, zodat in oktober met 99

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1962 | | pagina 47