der Straaten Jr., Aannemersbedrijf N.V. te Hansweert voor de som van f 392 000. Met het heiwerk werd begonnen in het oostelijke toeleidingskanaal. Gedurende de verslagperiode werden hier alle koker- palen voor de stalen meerstoelen en 90% van de houten palen voor de steigers in geheid. Bijna de helft van het hout werd aangevoerd, een begin is tevens gemaakt met het maken en aanvoeren van de be nodigde stalen onderdelen. De werkhoven bij Den Osse Het maken van deze werkhoven werd op 16 juli 1962 gegund aan de N.V. Combi natie Zinkwerken te Sliedrecht voor de som van f 2 298 500. Na de bouwvakantie werd begonnen met de opbouw van keten en de aanvoer van materialen, waarna eind augustus een aanvang werd gemaakt met het baggeren van het cunet voor de aan te brengen grondverbetering ter plaatse van de noordoostelijke en de noordelijke havendammen. Gemiddeld wordt per week 15 000 m3 gebaggerd. Van het strandhoofd dat zich bevindt op de plaats waar de havenkom zal komen werd de steenbezetting opgenomen en af gevoerd. Eind september werd een begin gemaakt met de aanvoer en het lossen van stortsteen ten behoeve van de zuid oostelijke havendam. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee Op 4 april 1962 is aan de 'Kombinatie Lauwerszee' opdracht gegeven tot het ma ken van een werkeiland in de Lauwerszee voor de som van f 5 262 900. Deze com binatie bestaat uit: Van Hattem en Blankevoort N.V., Bever wijk; Hollandsch Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep N.V., 's-Gravenhage; N.V. C. J. van der Hoeven, 's-Graven hage en Baggermaatschappij 'Dirk Verstoep N.V.', 's-Gravenhage. De baggermolen 'Holland', bestemd voor het winnen van keileem, liep op 11 april op het Wierumerwad langs de Friese noordkust aan de grond. Pas op 24 april lukte het de molen weer vlot te krijgen. Spoedig daarna kwamen de werkzaam heden goed op gang, nadat veel en groot drijvend materieel was aangevoerd. Er werd een werkgeul gezogen en gebag gerd door de bank die de mond van het Nieuwe Robbengat afsluit. Op 14 mei werd begonnen met de aanleg van een keileemkade aan de westelijke punt van het werkeiland. Omstreeks half september waren vrijwel alle keileemka- den gereed en was het gehele westelijke gedeelte van het eiland beschermd door glooiingen van koperslak- resp. beton blokken met kraagstukken aan de teen. Een groot gedeelte van het zand was toen reeds aangebracht. Toen Z.E. de Minister van Verkeer en Waterstaat op maandag 23 juli door het hijsen van een vlag op het werkeiland de afsluitingswerken in de Lauwerszee of ficieel deed aanvangen, was het gedeelte van het eiland dat boven het peil /an ge middeld hoogwater uitkwam niet groter dan ongeveer 0,5 ha. De totale oppervlak te zal ongeveer 37 ha bedragen. 102

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1962 | | pagina 50