D. De werken tot indijking van de Lauwerszee De afwatering van het oude land na de afsluiting van de Lauwerszee De afsluiting van de Lauwerszee zal de afwatering van grote gedeelten van Friesland, Groningen en Drenthe in sterke mate beïnvloeden. In de afgelopen jaren zijn uitvoerige berekeningen opgesteld om na gaan welke wijzigingen in dit opzicht kunnen worden ver wacht en hoe de voordelen van de afsluiting het meest tot hun recht kunnen komen. De bestaande toestand In de bestaande toestand watert reeds een groot deel van het noorden van ons land af door de Lauwerszee. Het betreft de volgende gebieden: afwateringsgebied Frieslands boezem ca. 320 500 ha afwateringsgebied waterschap Electra ca. 97 110 ha polder Oost- en Westdongeradeel 12 430 ha 10 kleine polders 1 754 ha in totaal ca. 431 794 ha De gronden die na de afsluiting van de Lauwerszee blijvend zullen droogvallen of even tueel worden ingepolderd, in totaal ca. 5000 a 7000 ha, moeten nog bij dit totaal wor den opgeteld. Vrijwel de gehele provincie Friesland, met uitzondering van de polder van Oost- en West dongeradeel en van enkele buitendijkse gronden, watert af op Frieslands boezem, een samenstel van met elkaar in open verbinding staande vaarten, plassen en meren in het westelijk gedeelte van Friesland. De oppervlakte van deze boezem bedraagt ca. 14.000 ha. De verhouding tussen het oppervlak van de boezem en van het afwateringsgebied be draagt 1 23. De totale lozingscapaciteit van Frieslands boezem komt overeen met on geveer 2,7 mm neerslag per etmaal, berekend als gemiddelde over het gehele afwaterende gebied. Dit betekent dat de waterberging onvoldoende is om hoge boezemwaterstanden tijdens zeer natte perioden te voorkomen. 151

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 41