HET MODEL B'J EEN AFVOER VAN 17 000 M/SEC ONTGRONDING NA 4 yUR Ontwikkeling van de ontgronding aan het benedenstroomse einde van het horizontale stortebed De stabiliteit van het stortebed Het tweede belangrijke punt van onderzoek had betrekking op de afmetingen van de steen welke in het stortebed moet worden verwerkt. De proeven leerden al spoedig dat directe aanval van de stroom op het stortebed niet de meest kritieke belastingstoestand zal veroorzaken. Het bleek, zoals ook wel kon worden verwacht, dat de ongunstigste situatie zal ontstaan wanneer het b.v. bij ijstoestand onmoge lijk wordt één der schuiven te openen. Aan weerszijden van de zich in gesloten toestand bevindende sluisdoorgang zal dan een stroomconcentratie optreden, terwijl vanaf de zijden van de gesloten schuif wervelstraten worden gevormd en er bovendien een nerengebied ontstaat. Deze ineren bevorderen een onstabiel stroombeeld. Ze worden benedenstrooms van de gesloten schuif gevormd en bewegen zich vandaar in benedenstroomse richting volgens een zichzelf herhalend patroon. In het bijzonder ter plaatse van de wervelstraten zullen in het hart van de geconcentreerde wervels sterke onderdrukken optreden, waardoor zware stortsteen kan worden opgeno men en verplaatst. Vooral onmiddellijk benedenstrooms van de eigenlijke sluis kan dit aan leiding geven tot onderdrukken waartegen zelfs zeer zware stortsteen niet bestand is. Deze mogelijke belastingstoestand heeft geleid tot het toepassen van een gesloten beton nen vloergedeelte aan weerszijden van de sluis. Bij het vaststellen van de maatgevende belastingstoestand van deze gesloten verdediging moest behalve met de drukvariaties, veroorzaakt door de genoemde wervels en neren, ook met de grondwaterdrukken rekening worden gehouden. Hiertoe werd het verloop van het piëzometrisch niveau van het grondwater onder de sluisvloer en de aansluitende beton platen in een elektrisch model nader onderzocht. Voorts werd nog nagegaan op welke wijze de door de wervels en neren veroorzaakte drukvariaties zich van de benedenstroomse zijde tot onder de betonplaat in de grond voortplanten en daar aanleiding geven tot een extra belasting op de onderzijde van de? gesloten plaat. 194

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 28