Verbindingen te water en te land in het Deltagebied sedert de Tweede Wereld oorlog In nr. 22 van het Driemaandelijks Bericht is een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de verkeersverbindingen in het Deltagebied tot de Tweede Wereldoorlog. De Duitse inval in mei 1940 bracht ons land met betrekkelijk weinig materiële schade in handen van de bezetter. Wat het Deltagebied en de directe omgeving betreft beperkte deze schade zich in hoofd zaak tot: het spoorwegviaduct door Rotterdam, de spoorbruggen over de Nieuwe Maas en de Koningshaven te Rotterdam, de spoorbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, de draaibrug over de Dintel bij Dinteloord en de bruggen over het Kanaal door Zuid-Beve land. Tijdens de bezettingsjaren werden de vernielingen hersteld. Het onderhoud van open bare werken liet echter, door gebrek aan materiaal, te wensen over. De frequentie waarmee veer-, spoor-, tram- en busverbindingen werden onderhouden werd voortdurend geringer, terwijl bovendien in 1942 de locaal-spoorwegen van Goes naar Wol- phaartsdijkse Veer en van Goes naar Wemeldinge werden opgeheven. De inundatie van Walcheren maakte in 1944 een einde aan het verkeer met de elektrische tram tussen Mid delburg en Vlissingen. Zoals bekend kwam aan alle openbaar vervoer een einde in sep tember 1944 als gevolg van de spoorwegstaking. Het bestaande motorrijtuigenpark ver minderde sterk, er bleef geen brandstof over voor de voortdrijving en zelfs het fietsen werd ernstig bemoeilijkt doordat nieuwe banden vrijwel niet te krijgen waren. Ook de binnenvloot leed sterk. Op 1 mei 1940 bestond zijn uit 20.600 schepen, vijf jaar later waren daarvan nog slechts 12.600 in vaarbare conditie. Dit waren voor een groot deel schepen van geringe waarde, daar vele van de grotere en nieuwere vaartuigen door de bezetter waren gerequireerd. De schade tijdens de oorlogsjaren aan verkeer en vervoer toegebracht vloeide voort uit verschillende oorzaken. In dit verband moeten ook de bombardementen door geallieerde vliegers genoemd worden. Uitermate omvangrijk waren de verwoestingen die door de Duitsers in het laatste oorlogs jaar werden aangericht. Deze omvatten o.a. vernielingen van havenwerken, bruggen, slui zen, het tot zinken brengen van schepen in vaarwegen en havenmondingen en de inundatie van een groot deel van het Deltagebied. Voorts moet worden herinnerd aan de schade die ons land werd toegebracht tijdens de gevechten om de bevrijding, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de inundatie van Walcheren. 196

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 30