1. Het ijsvrij houden van een stuwklep in Zweden. Zij- en bodemaanslagen zijn elektrisch verwarmd. In het landhoofd zijn verwarmingsplaten aange bracht, die op de foto als zwarte stroken zicht baar zijn. 2. Het ijsvrij houden van een stuw door middel van stroomverwekkers. 3. Een stroomverwekker steunend op het vaste ijsdek. Een korte samenvatting van de in het buitenland toegepaste systemen volgt hieronder. In Frankrijk zijn de winters niet streng, doch bevriezing treedt nu en dan op ten gevolge van de mistral. Daar wordt onder meer toegepast een elektrische verwarming met behulp van Pyrotenax-laagspanningskabels, waarbij de kabel door een met water gevulde koker loopt. Boven water levert dit systeem bezwaren op in verband met geringere warmte-af- voer en daardoor kans op verbranding. Verder wordt toegepast verwarmde olie, waarbij de olie wordt gepompt door buizen welke buiten de schuiven geïsoleerd zijn. Hetzelfde systeem wordt ook toegepast met ver warmd water waaraan glycol is toegevoegd. De glycol geeft een vriespuntverlagmg en werkt dus als 'anti-vries'. In Zweden is een uitgebreide ervaring opgedaan met betrekking tot het ijsvrij houden van kunstwerken gedurende strenge winters, waarbij weer verschillende systemen worden toe gepast. In alle moderne stuwcomplexen worden een of meer beweegbare kleppen van een zodanige verwarming voorzien, dat zij te allen tijde op en neer bewogen kunnen worden. Hierbij worden zowel zij- als bodemaanslagen verwarmd, terwijl ook meestal het binnenste van een klep (waartegen maar aan één zijde water staat) verwarmd wordt. Ter verwar ming van de zij- en bodemaanslagen wordt elektriciteit of olie gebruikt. Beide systemen hebben hun voor- en tegenstanders. De elektrische verwarming van de aanslagen ge schiedt hier niet door middel van Pyrotenax-kabels, zoals in Frankrijk, maar door middel van een laagspanning wisselstroom (12 V), die rechtstreeks door de staalplaten wordt ge voerd. Hiermee werden goede resultaten verkregen. Het vermogen op de platen ligt meest al tussen 0,3 en 0,6 KW/m2. Voor aanvullende verwarming worden soms ook reeds voor het storten van de beton ge- isoleerde wapeningsstaven op een elektrische wisselspanning aangesloten. Bij toepassing van verwarmde olie worden de aan- en afvoerbuizen achter tegen de stalen aanslagplaats aangebracht. Olieverwarming valt niet zo gauw in zijn geheel uit als elek trische verwarming; daartegenover staat dat elektrische verwarming eenvoudig is en schoon en minder kansen heeft op lekkage. Lekkage in de olieleidingen kan aantasting van de rubberaanslagen tot gevolg hebben. In verband hiermee moeten de verbindingen zoveel mogelijk gelast zijn. Het aangroeien van ijs tegen de buitenbeplating van de kleppen wordt tegengegaan door de kleppen van binnen te verwarmen. De aan de lucht grenzende zijde van de klep wordt 285

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 11