De werking van de automoteur Onafhankelijk van de moeilijkheden bij het spannen van een der kabels voor de kabel baan over de Grevelingen vindt de produktie van de andere onderdelen voortgang. Zo is een aantal automoteurs op de bouwplaats aangevoerd. Hierdoor ontstond de mogelijkheid het personeel, dat t.z.t. met de bediening zal worden belast, te doen oefenen, zij het voor lopig nog slechts op het baanvak, dat gevormd wordt door vaste rail. Voor het inwerken van de bestuurders van deze gondels is nl. geruime tijd nodig, in verband met de tamelijk gecompliceerde inrichting. In nr. 24 van deze berichten zijn reeds enige gegevens verschaft betreffende doel en ge bruik van de automoteurs. De bediening moet nogal veelzijdig zijn; de 300 pk dieselmotor dient nl. zowel voor het rijden van de gehele wagen als voor het gelijkstandig heffen en laten zakken van het kettingnet, maar bovendien ook voor het over de randbalk lossen van het stortmateriaal. Op bijgaande tekeningen is het principe van deze bewegingen aangegeven. Voortbeweging De voortbeweging van de automoteur geschiedt door het aandrijven door middel van tandwielkasten, assen, differentiëlen e.d. van alle 16 loopwielen. De max. te bereiken snelheid is ong. 9 m/sec. Door de achter de motor aangebrachte hy draulische koppelomvormer kan een zoveel mogelijk automatisch bedrijf worden ver zekerd. De op de tekening aangegeven 'tegenwielen' dienen om bij sterk hellende gedeelten van de .kabel de adhesie te vergroten; hiertoe kunnen zij met oliedruk tegen de kabel worden gespannen. Behalve elektrische (Foucault) en mechanische remmen op de assen van het bewegingswerk is tevens nog een 'railrem' aangebracht, die door vastklemmen van de kabel met behulp van tapse drukstukken als parkeer- en noodrem kan worden gebruikt. Bediening kettingnet Ten behoeve van het heffen en laten zakken van het kettingnet zijn boven in de cabine vier trommels aangebracht die eveneens door de dieselmotor worden aangedreven. 297

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 23