Schema van het openen en sluiten van de bodemkleppen van de stortbak A. de olie in de bovenste vijzel staat onder druk B. kraan open; de bodemklep wordt ontgrendeld C. door de bak op de grond te zetten wordt de bodemklep gesloten D. de olie is weer in bovenste vijzel gepompt zijvlakken, die niet in staalplaat werden uitgevoerd, hadden ten doel de zak plat in de schacht te kunnen hangen, zodat deze zich bij het vullen, zonder valse plooien, goed voegt naar de overige wandvorm. Behalve deze aanpassing in horizontale zin is ook die in verticale zin mogelijk door de vulpijp, waarover de zak hangt, in een uitgebalanceerde schaarbeweging te laten dalen, waardoor het korter worden van de zak bij het vullen gevolgd wordt. De zak wordt dus, wat men zou kunnen noemen, soepel opgehouden. De bovenomschreven methode geldt alleen voor het vullen van zakken met zand. De open schacht kan niet gebruikt worden indien een zak met gestabiliseerd zand wordt gevuld en ook niet bij het vervaardigen van zandasfaltkluiten. In deze gevallen moet de schacht rondom gesloten zijn. Daartoe worden hulpschotten in de open stukken aangebracht. De dunne roosters worden dan weggenomen. Om overmaat aan water kwijt te raken moet de bodem van de schacht filtrerend blijven werken. Daarom werd polytheengaas op de bodem gelegd. De keus viel op polytheen, om dat asfalt zich vrijwel niet op dit materiaal afzet. De overmaat aan water ontstaat door dat bij het neerslaan van de bitumen uit de emulsie op het zand water vrij komt, dat zich met het transportwater boven het bezinkend gebitumineerde zand verzamelt. Zonder fil tratie zou de nieuwe aanvoer van zand en emulsie ontoelaatbaar verdund worden. Voor het maken van spanzandzakken werd droog zand gebruikt. Dit werd uit een af zonderlijke silo aangevoerd. De hiervoor gebruikte zak was gemaakt uit banen van 0,3 mm dik pvc-folie, dat zorgvuldig gelast was. Deze zak werd aan een afneembare, op de schacht rustende kraag opgehan gen. Teneinde beschadiging van de pvc-zak door ruwe oppervlakten of uitsteeksels in de schacht te voorkomen, werden wanden en bodemkleppen bekleed met op multiplex aan gebrachte formicaplaten. 304

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 30