e. =s> c. verankering van de damwand met een kuip als centraal element d. verankering van de damwand met ankers aan een betonblok e. eindwand met teruggetrokken grondlichaam Ontwerp 3. Het gebogen gedeelte van de wand wordt uitgevoerd als kuip. De aansluiten de rechte wanden worden daaraan bevestigd en op elkaar verankerd. Deze oplossing wordt erg duur in verband met de hiervoor noodzakelijke grote hoeveel heid damwand. Ontwerp 4. De ankers worden bevestigd aan een gewapend betonplaat, belast met grond, die zijn vermogen om aan deze krachten weerstand te bieden niet ontleend aan het ont staan van passieve gronddruk, maar aan de wrijvingsweerstand langs de onderzijde van deze plaat. Het is dan ook niet nodig, dat deze plaat geheel massief is. Bij de gedachte uitvoering bestond de plaat uit een rooster van gewapend betonnen balken. Het in de openingen van dit rooster opgesloten zand levert bij niet te grote openingen zijn bijdrage aan de wrij vingsweerstand langs de onderzijde van de plaat. Tenslotte is nog gepoogd om door een andere vormgeving en het gebruik van andere materialen dan zand achter de damwand de druk op de wand te verminderen. Deze moge lijkheden gaven echter onvoldoende resultaat. Na overweging van de diverse voor- en nadelen verdiende de oplossing met het betonnen roosterwerk de voorkeur, hoewel de uitvoering bezwaren zou opleveren. In overleg met het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft werd dit ontwerp verder uitgewerkt. In dit stadium kwam echter een geheel nieuw idee naar voren. De functie van de wand was immers niet in de eerste plaats die van een grondkering, maar die van het scheppen van een geleidemogelijkheid voor een veilige invaart. Zou het mogelijk zijn om deze verticale begrenzing te maken zonder haar als grondkering te gebruiken, dan zou het vraagstuk van het opvangen van de ankerkrachten geheel ver vallen. Een aanvankelijke oplossing, waarbij de damwand wel de gehele kop omvatte, maar waarbij het grondlichaam pas een 8-tal meters achter de damwand werd opgetrok ken, moest al spoedig worden verlaten. Gevreesd werd voor een grote vervuiling van het bassin tussen de damwand en het grondlichaam. Een betere oplossing, die thans ook is uitgevoerd, bestond uit een kistdam van stalen dam wand in het verlengde van de havendam. Aan het eind buigt de kistdam om naar de haven- 319

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 45