lengte van ongeveer 1100 m langs het Zuricheroord, een in het beloop aanwe zige muur worden gesloopt in plaats waarvan een verdediging in normaal be loop wordt aangebracht. In verband met de landwaartse verzwa ring van de dijk is de langs de dijk ge legen rijksweg nr. 9 reeds verlegd (zie Driemaandelijks Bericht nr's 10 en 23). De situatie ter plaatse van de samenkomst van deze weg met de weg op de Afsluit dijk en rijksweg nr. 43 maakt, dat aldaar de dijk plaatselijk buitenwaarts moet wor den verzwaard. Deze verzwaring strekt zich tot ongeveer 300 m op het gebied van de Zuiderzeewerken uit. Op de binnenberm van de dijk langs de Zuricheroordpolder en benoorden Harlin- gen wordt een 3 m brede inspectieweg ge maakt. In verband met het sluiten voor langzaam verkeer van de verlegde rijks weg nr. 9, wordt tussen de Afsluitdijk en Zuricheroord, alsmede tussen Zurich en het beginpunt van de zuidelijke toegangs weg naar Harlingen de weg op de binnen berm verbreed tot 4,50 m. Aansluitend hieraan kan de oude rijksweg langs de slaperdijk van het Zuricheroord dienst blijven doen voor locaal en lang zaam verkeer. De langs de toekomstige binnenteen van de verzwaarde dijk aan te leggen zuidelijke toegangsweg naar Har lingen kan dan als inspectieweg worden gebruikt. Het algemene plan behelst uitvoering van de dijkverhoging in zes bestekken, waar van het eerste op 25 januari 1963 is aan besteed. Begonnen is met versterking van de dijk in de Zuricheroordpolder. De op levering van het gehele werk dient in 1965 plaats te hebben. De verhoging van de zeedijk SlachteAf sluitdijk Lauwerszee Door de studiedienst te Hoorn werd ten behoeve van de plannen voor de ver sterking van dit dijkvak rapport uitge bracht over de te verwachten golfoploop. Verlegging zuidelijke toegangsweg naar Harlingen De zandaanvulling voor de in het Drie maandelijks Bericht nr. 23 beschreven verlegging van de zuidelijke toegangsweg naar Harlingen is gereed. De afwerking van de aardebaan kan in de loop van 1963 worden voltooid, waarna in 1964 de verharding zal worden aangebracht. Verhoging van de zeewering te Harlingen Het noordelijke deel van de hoogwater- kerende muur tussen de keersluis en de toegang naar het haventerrein als ook de weg hierover naar het haventerrein van Harlingen zijn gereed. De grondwerken voor de dijk tussen de spoorwegcoupure en de zuidelijke haven- dam zijn gereed. De basalt- en klinkerbe kleding hierop is voor een deel aange bracht. De muur tussen de spoorwegcoupure en de noordelijke toegang naar het haven terrein alsmede de werken ten behoeve van de loswal in de Nieuwe Willemshaven zijn in uitvoering. Verwacht wordt dat deze werken reeds in het winterseizoen 1963/1964 een ge wenste bijdrage zullen leveren tot het ver sterken van de hoogwaterkeringen te Har lingen. Verzwaring van de zeedijk van de Ternaarderpolder Dit werk is gereed. Het werd op 15 juli 1963 opgeleverd. Verbetering van de zeedijk van het water schap De Terschellingerpolder De verzwaring van het 2 km lange dijkvak langs de Stryperpolder is gereed. De bin nenberm moet nog worden afgewerkt. De weg hierop moet nog worden aangebracht. Het zand voor dit gedeelte werd gewon nen in de Waddenzee en rechtstreeks in 326

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 52