het werk gespoten. Het zand voor het thans in uitvoering zijnde gedeelte tussen Kinnum en de Nieuwe Dijk wordt, in ver band met het in dit traject bestaande ge vaar voor verzilting van het polderwater, gewonnen in een laag duingebied van waar het in het werk wordt gespoten. Een retourleiding vanuit de polder zorgt voor het op peil houden van de waterstand in de zuigput. Het ligt in het voornemen het bij de zandwinning ontstane duinmeertje ten dele te bestemmen voor recreatie. Het zand voor de Nieuwe Dijk wordt van uit de duinen droog aangevoerd. De verlegging en verhoging van de hoofdweg in aansluiting op de Nieuwe Dijk is gereed. Verbetering van de zeedijk van de Bancks- polder op Schiermonnikoog Van deze verbetering werd het oostelijke, ongeveer 1400 m lange gedeelte, dat aan de westzijde aansluit op het in 1962 uit gevoerde werk en aan de oostzijde van het duingebied, bij onderhandse overeen komst aanbesteed. De constructie van deze dijkversterking is gelijk aan die, beschreven in het Drie maandelijks Bericht nr. 23, van het weste lijk gedeelte. Het werk zou omstreeks 1 oktober 1963 gereed zijn. Inplaats van verhoging van het resteren de, aan de westzijde gelegen, landwaarts afbuigende dijkvak tussen hm 0 en hm 11, zal in 1964 een zanddijk worden gemaakt in het verlengde van de verbeterde dijk, aansluitend aan het duingebied aan de westzijde van het eiland. D. Lauwerszeewerken Het werkeiland in de Lauwerszee is voor de eerste maal gereed opgeleverd. Van het dijkvak, lang 1500 m, ten oosten van het werkeiland kwam het spuiten van het zandlichaam in deze verslagperiode vrijwel gereed. De gevolgde werkwijze, waarbij eerst een 'pannekoek' van zand wordt gespoten, blijkt in de praktijk goed te voldoen. Van Heien van de damwand aan de kop van de westelijke havendam voor de haven in de afsluitdijk van de Lauwerszee 327

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1963 | | pagina 53