om het betonnen stortebed te kunnen maken, is gereed gekomen. Aan de zeezijde werden met de ont graving goede vorderingen gemaakt. Een gedeelte werd op diepte gegraven en geprofileerd. Om hinderlijk zandverstui- ven tegen te gaan werd het beloop van 1 3 tegen de ringdijk met stro ingeëgd. Het ontgraven zand, dat met auto's naar het stort ten oosten van de bouwput wordt vervoerd, wordt door de cutterzuiger 'M.C. Vaarwater' via een tussenpomp- station naar een stort ten zuiden van de schutsluis geperst. Op de Plaat van Scheelhoek wordt een tweede stort in gereedheid gebracht, ter wijl voor het opspuiten van de dijk weste lijk van de haven van Dirksland, een pers steiger werd gemaakt. In totaal was aan het eind van de verslag periode 720 000 m3 zand ontgraven, waarvan 350000 m3 werd opgezogen en weggeperst. 100 000 m3 werd verwerkt in ophogingen binnen de bouwput en wel voornamelijk in de kraanbaan langs de rivierzijde van de sluis. De bouw van de schutsluis in het Haring vliet Op het aanleggen van twee luchtbellen- schermen na ter plaatse van het binnen- en buitenhoofd, is de gehele sluis in de dagzijden voltooid. Ook de toeleidings- werken aan de zee- en rivierzijde zijn klaargekomen. Van de 29 500 m3 te verwerken beton is nu 28 400 m3 gestort. Ter weerszijden van het binnenhoofd is men bezig met het maken van de draagconstructie van de viaducten, die is samengesteld uit balken van het type 'Preflex'. Van de doos constructies ter weerszijden van het buitenhoofd moet alleen nog het noorde lijkste dek worden gemaakt. Het nog in het buitenhoofd te verwerken beton, in hoofdzaak voor de dekken van de bas culekelders en het laatste stort van het bedieningsgebouw, zal pas worden ge stort na het plaatsen van de dubbele Overzicht van de bouw van de sluizen in het Volkerak basculebrug. Aan de zeezijde is men klaargekomen met het op de toeleidings- wanden aansluitende grondwerk. Ook het op de toeleidingswerken aan de rivierzijde aansluitende grondwerk is vrij wel gereed. Voortgegaan wordt met het maken van de ophogingen ter weerszijden van de doosconstructies aan het buitenhoofd en ter weerszijden van de viaducten over het binnenhoofd. Al het overige grondwerk is zo goed als voltooid. Verwacht wordt, dat binnen enkele weken de werkzaamheden zover zullen zijn ge vorderd, dat kan worden begonnen met het doorgraven van de ringdijk. De schutsluizen in het Volkerak Hoewel de vorstperiode van de afgelopen winter niet zo'n indruk heeft gemaakt als de bijna drie maanden durende vorst in de winter 1962-1963 heeft de winter ook dit jaar vrij veel oponthoud veroorzaakt bij de uitvoering der werken. De bouw van de schutsluizen werd door de ver schillende vorstperioden tot viermaal toe onderbroken, hetgeen een achterstand van circa 1| maand tengevolge had. Juist deze terugkerende onderbrekingen wer ken remmend op de bouw. Niettemin is 434

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1964 | | pagina 48