Inrichting Veerse Meer In nummer 21 van deze Berichten staat een beschrijving van de werken welke door de Deltadienst zullen worden uit gevoerd op de langs het Veerse Meer drooggevallen gronden. Met de uitvoering van deze werken beoogt men te komen tot een begin van ontsluiting en inrichting van deze gebieden. In november werd de eerste fase van de in het Noord-Sloe geprojecteerde werken opgedragen aan Aannemingsmaatschap pij Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht. Deze eerste fase omvat: a. de verruiming van de suatiegeul 'De Piet'; b. de vorming van een tweetal zand- depöts, waarin tijdelijk het zand moet worden opgeslagen dat in de tweede fase nodig is voor de in het Noord- Sloe ontworpen wegen; c. de uitvoering van de nabij de mond van 'de Piet' ontworpen haven met loswal; d. de aanleg van de opritten naar de in de tweede fase te bouwen brug over 'de Piet'. In het bestek werd tevens opgenomen de bouw van een houten steiger op de ooste lijke oever van het even ten oosten van Veere gelegen eiland 'de Haringvreter'. Deze steiger is nodig voor het aan land brengen van werktuigen en materialen ten behoeve van inplanting en onderhoud van het geprojecteerde bos en dient ook om te zijner tijd de uitvoering van oever verdedigingen te vergemakkelijken. De zanddepöts, de steiger op de 'Haring vreter' en de opritten naar de brug over 'de Piet' zijn inmiddels gereedgekomen. De zanddepöts hebben een inhoud van in totaal ca. 120 000 m3. Het benodigde zand werd gewonnen uit de toegang naar de haven en uit een geul nabij de Suzanna- polder. Deze geulverruiming past in een door de gemeente Arnemuiden in dit gebied ontworpen recreatieproject. Thans wordt voortgegaan met het in den droge ontgraven van een gedeelte van de taluds van de haven en met het aanbren gen van de verdediging van deze taluds. Met het baggerwerk zal een aanvang wor den gemaakt zodra het boezempeil zal zijn opgezet tot het zomerpeil N.A.P.). D. Lauwerszeewerken Aan de oostzijde van het werkeiland is de ringdijk om de bouwput voor de cais sons afgewerkt en van bekledingen voor zien. De bouw van de uitwateringssluizen be gint op gang te komen. De op N.A.P. - 6,80 m liggende bodem van de bouwput is geheel droog gevallen nadat de bron bemaling is klaargekomen. Dank zij een afsluitende potkleilaag op een diepte van ongeveer N.A.P. - 12 m kon de bron bemaling beperkt blijven tot een een voudige ringleiding met daarop aange sloten vacuumbronnen. Deze kon op een hoogte van N.A.P. - 4,50 m worden aan gebracht, nadat de put door open be maling tot dit peil was leeggepompt. De heiwerken voor de verschillende dam- wandschermen onder de uitwaterings sluizen zijn thans in volle gang. Inmiddels is ook de installatie voor het maken van beton voor de uitwateringssluizen en later voor de schutsluizen en de caissons vrijwel gereed gekomen. De laatste voorbereidingen zijn getroffen voor het opspuiten van een ruim 2,5 km lang dijkvak van de losplaats aan het Vierhuizer Gat naar de Groninger kust. In het algemene stroombeeld rondom de thans voltooide werken is weinig wijzi ging gekomen; een snel ontstane geul langs de oostzijde van de bouwput voor de caissons werd plaatselijk beteugeld door het leggen van een zinkstuk. De buitengewoon lage waterstanden op 14 en 15 maart (tot ruim N.A.P. - 3 m) maakten het mogelijk vele onderdelen van de werken, die normaal onder water lig gen, te inspecteren. Er werden geen opval lende afwijkingen geconstateerd. 439

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1964 | | pagina 53