Voor de rivierzijde is het waterstandsverschil tijdens een stormvloed maatgevend; dit be draagt dan ca. 4 m. Bij een extreem lage waterstand op zee kan een verval optreden van ca. 3 m. De belastingen die hierdoor op het stortebed aan de zeezijde worden ver oorzaakt, zijn echter niet maatgevend. De door de golfbeweging veroorzaakte drukken zijn voor het stortebed aan de zeezijde wel bepalend. Daarom moest, rekening houdend met terugkaatsingseffecten, de maximale hoogte van de afzonderlijke golven worden vastgesteld die tijdens een zware storm kan optreden. Met de verondiepingen die in de mond van het Haringvliet na de afsluiting zullen optreden is hierbij nog geen rekening gehouden. Het stortstenen stortebed is ont worpen als een filterconstructie. In de U.S.A. zijn veel onderzoekingen verricht om te bepalen aan welke eisen de opeenvolgende lagen van het filter moeten voldoen om een constructie te verkrijgen die bij grote verhangen in het grondwater toch stabiel blijft. Deze grote verhangen kunnen bij de ontwerptoestand in het turbulente gebied achter de ge sloten schuif optreden. In eerste aanleg is de constructie volgens deze eisen ontworpen. Daar de onderzoekingen zijn verricht op materiaal met een belangrijk kleinere afmeting dan stortsteen moest voor de bovenste lagen nog een controle worden uitgevoerd. In verband met schaaleffecten was hier een proef op grote schaal gewenst. De grote stroomgoot in het laboratorium in de Noordoostpolder kon hiervoor het beste gebruikt worden. Het voor het onderzoek benodigde deel van de sluis kon echter op deze schaal niet in het model worden gebouwd. Daarom is als criterium voor het onderzoek gekozen dat het onderliggende materiaal niet eerder door de stortsteenlaag mocht worden uitgezogen dan dat de stortsteen wordt verplaatst door de erover stromende turbulente watermassa. Voor het lichte en zware stortebed zijn respectievelijk de schalen 1 12 en 1 10 gekozen. In de stroomgoot is met behulp van een loodrecht op de stroom geplaatst De opeenvolgende stadia in de oppervlaktestroming achter de gesloten schuif 464

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1964 | | pagina 22