Bereikte capaciteit bij de verwerking van verschil lende stortmaterialen per week, per uur en per gondel Het meer gelijkmatige karakter van dit werk levert een regelmatiger verloop op van de cyclus der gondels. Bij dit regelmatige werk reageerden de machinisten beter op de ver- keerssignalen en lieten ze de opeenvolgende bewegingen met grotere nauwgezetheid op elkaar aansluiten. Stortmaterialen en opbouw van de dam Volgens de plannen zou de sluitdam worden opgebouwd uit verschillende materialen. Het programma zag er als volgt uit: Krammer Krammerplaat Bocht van Sint-Jacob fase 1 grind - zandzakken fase 2 - stortsteen - fase 3/4 stortsteen - zandzakken gestab. zandzakken zand-asfaltkluiten In de eerste en tweede fase werd dit sto-rtplan nagenoeg aangehouden, met dit verschil, dat ook in de Bocht van Sint-Jacob een aanzienlijke hoeveelheid grind werd verwerkt, omdat de silo en bijbehorende transportkubels voor het zakkenbedrijf nog niet geheel bedrijfs klaar waren. In de derde fase namen de stroomsnelheden geleidelijk toe. In de Krammer, waar de dam met stortsteen werd opgebouwd, deden zich met het stortmateriaal geen moeilijkheden voor. Hier waren het vooral de aantastingen van de bodembescherming, die noopten tot een wat vluggere uitvoering van de sluiting. In de Bocht van Sint-Jacob deden zich door de toename van de stroomsnelheden even eens moeilijkheden voor, die echter van geheel andere aard waren en betrekking hadden op de keuze van zandzakken als stortmateriaal. Uit laboratoriumproeven was gebleken, dat gewone zandzakken hun stabiliteit behouden tot stroomsnelheden van ongeveer 2,5 m/sec; dit komt vrijwel overeen met de stabiliteit van grof grind. De praktijk bevestigde dit resultaat van de schaalproeven. Toen door de voortgaande opbouw van de dam stroomsnelheden in deze orde van grootte gingen optreden en de zandzakken niet langer stabiel waren, moest men de stabiliteit ervan opvoeren door ze vormvast te maken. Dit gebeurde door aan het zand asfaltbitumen toe te voegen. Het asfalt werd in de vorm van een emulsie toegevoegd aan het zandwater- 8

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 10