1 Opbouw van het filter voor de stortebedden van de uitwateringssluizen in het Haringvliet 2 Het schikken van steen voor het stortebed gens moet worden opgemerkt, dat de werkzaamheden vertraging hebben onder vonden door het regenachtige en storm achtige weer van de laatste maanden; de polder Maltha werd bovendien nog twee maal door hoge vloedstanden geïnun deerd. Hierbij zijn diverse dcor de aan nemer in verband met de uitvoering ge troffen voorzieningen, onder meer het lozen van perswater, door het hoge water in het ongerede geraakt, met alle ge volgen van dien. Het maken van het eerste gedeelte van de zuidelijke voorhaven van de Volkerak- sluizen te Willemstad Ten behoeve van de in de voorhaven aan te leggen filterglooiingcn zijn in het ter rein twee bouwsleuven gemaakt, waartoe in totaal 90 000 m3 grond moest worden ontgraven en terzijde worden gedepo neerd. In de beide bouwsleuven wordt tot N.A.P. 0,75 m een filterglooiing ge maakt onder een helling van 1 4. Het systeem bestaat uit een laag grindzand 0,5-5 mm, dik 0,15 m en een laag grind 3-8 cm, dik 0,35 m welke werd afgedekt door 400 kg/m2 stortsteen 5—40 kg. De materialen hiertoe zijn gedeeltelijk aan gevoerd en op auto's overgeslagen in de werkhoven te Willemstad en van daaruit naar het werk getransporteerd. Een ge deelte van de aanvoer moest in depot wor den opgeslagen, omdat de aanvoer de af name overtrof. Een klein gedeelte is aan gevoerd en op de wal opgeslagen langs de geul van Maltha om van daaruit naar het werk te worden getransporteerd. Alle steen 5-40 kg voor de filtersystemen stelde het Rijk beschikbaar op de wal langs de geul van Maltha. Daartoe is ter plaatse een losbedrijf ingeschakeld. Inmiddels is de aannemer eind oktober met twee kleine cutterzuigers, de 'Holland XVIII' en de 'Amsterdam I', begonnen aan de ontgra ving van de voorhaven. De beide zuigers trekken in een baan de voorhaven binnen en zullen eerst het ge deelte gelegen tegen de bouwput van de schutsluizen op diepte brengen in verband met de in een vroeg stadium in de voor haven te maken geleidewerken voor de sluizen. De door de zuigers opgebrachte, specie wordt ten dele geperst in de ring dijk van het grondstort waarvan in het vorige Bericht melding werd gemaakt, en ten dele in een terrein oostelijk van de voorhaven. In het terrein van de voor haven gelegen ten zuiden en oosten van de beschreven bouwsleuven voor de fil terglooiingen zijn draglines in bedrijf om perskaden te forceren voor het maken van de afsluitdijk tussen de bandijk van het 49

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 51