Van de 8 fuikwanden die aan de zuidzijde aansluiten op het sluizencomplex, werden er 4 gestort. De 38 m' lange voorgespannen liggers voor het viaduct kwamen gereed en wer den op pijlers geplaatst. De afbouw van het eerste veld werd ter hand genomen. Begonnen werd met het maken van 24 m' lange voorgespannen liggers voor de aan- brug. Men is voorts bezig de wanden van de basculekelder tot N.A.P. -F 12,65 m op te trekken en de vloer van het centraal be dieningsgebouw te leggen. Aan de zuidzijde van de sluizen werden stalen vleugelwanden geheid. Aan de noordzijde kwam een gedeelte gereed. Grondaanvullingen ten behoeve van het sluizencomplex werden voortgezet. Werkzaamheden ten behoeve van de af sluiting van de noordelijke geulen van de Grevelingen Nadat in de vorige periode de beide geulen Krammer en Bocht van St. Jacob tot ca N.A.P. - 3 m waren opgestort met grof grind, (waarvoor ca 25 000 ton grind was gebruikt) werd het opbouwen van de sluitdam voortgezet. Op de plaat tussen beide geulen werd de dam met stortsteen tot boven hoog water opgestort. In dit gedeelte van de sluitdam werd een hoeveelheid van ca 27 000 ton steen verwerkt. Hierna werd begonnen de beide geulen af te sluiten door opstorting vanaf N.A.P. 3 m. In de Krammer geschiedde dit met stortsteen, terwijl in de Bocht van St. Jacob aanvankelijk gebruik werd gemaakt van nieuwe stortmaterialen, zoals zakken met zand zakken met gestabiliseerd zand, kluiten warm zandasfalt met en zonder een omhulling van kippegaas. Kluiten koud zandasfalt werden in tegenstelling tot het aanvankelijk voornemen niet meer gebruikt. Vanwege de teleurstellende re sultaten met de experimentele materialen werd ook de Bocht van St. Jacob tenslotte toch met stortsteen afgesloten. Op 31 december 1964 was de kruin van de stenen dam over de gehele lengte tot boven gemiddeld hoog water opgestort, waarbij in de Krammer een hoogte van N.A.P. 4- 3 m werd bereikt. Het werd daarom niet nodig geacht nog langer dag en nacht te werken. Nog slechts een geringe hoeveelheid steen zal moeten worden gestort om oneffen heden in de kruin weg te werken. Hiervoor zullen slechts enkele gondels worden ge bruikt, heen en weer rijdend op een der kabels en alleen overdag. In totaal werd ca 167 000 ton materiaal in de sluitdam gestort. Op 1 december 1964 kon worden begon nen met het persen van zand tegen de sluitdam. Eind december was ongeveer V4 miljoen m3 zand opgespoten. In het komende kwartaal zal het zand- persen worden voortgezet en naar ver wachting zal eind februari over de volle lengte van het sluitgat het zand een hoogte van N.A.P. -f 3 m hebben bereikt. Daarna kon dan begonnen worden met het opspuiten en afwerken van de dijkkap en het maken van een voorlopige ver keersweg voor de verbinding van Schou- wen-Duiveland met Flakkee. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee De toegangsweg door de Westpolder naar het bijna voltooide dijkvak aan de Gro ninger kust is gereed gekomen. De bouw van de drie uitwateringssluizen verloopt tot dusverre geheel volgens het werkplan. De westelijke sluis is zover ge vorderd, dat het kokerdek is gestort. Van de middelste sluis zijn de pijlers tot aan de hoogte van het dek gereed. Van de ooste lijke sluis is de wapening van de pijlers gesteld. Hier werd begonnen met het be- kisten. De sluizen zijn tot vloerhoogte aan geaard. 51

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 53