Het damvak op de Middelplaat in het Brouwershavensche Gat In nummer 24 (mei 1963) van deze Berichten is de keuze van het tracé van de dam door het Brouwershavensche Gat gemotiveerd. Tevens werd het tracé van de dam nader beschreven. Uit de beschrijving blijkt dat de dam twee hoofdgeulen kruist: het eigenlijke Brouwershavensche Gat in het zuiden en de Kous in het noorden van de zeearm, alsmede het tussen deze geulen gelegen zana'platengebied, de Middelplaat en de Kabbelaarsbank. Tussen deze twee platen stroomt een ondiep geultje. Het ligt voor de hand de aanleg van de afsluitdam bij de ondiepe gedeelten van de zeearm te beginnen. Eerst zullen daarom de damvlakken op het zandplatengebied worden aangelegd. Tevens zal dan het ondiepe geultje worden afgedamd. De uiterste grenzen van deze damvakken werden vastgesteld aan de hand van model- proeven, waarbij is uitgegaan van de eis dat het stroombeeld in de naastliggende hoofd geulen niet noemenswaard veranderd mag worden. Door deze bepaling wordt voorkomen dat in een te vroeg stadium voorzieningen moeten worden getroffen om de geulbodems tegen uitschuring te beschermen. De aanleg van het damvak op het platengebied is dermate omvangrijk, dat de werkzaam heden ever twee jaren zullen moeten worden gespreid. In het eerste jaar zal het damvak cp de Middelplaat worden gemaakt, in het tweede jaar dat op de Kabbelaarsbank, bij welke laatste gelegenheid het tussen beide platen gelegen geultje zal worden gesloten. In de sluitgaten moeten zeer grote hoeveelheden materiaal worden verwerkt. In verband met de beperkte transport- en produktiemogelijkheden en ter voorkoming van stagnaties tijdens de uitvoering, zal de aanvoer van steen en mijnsteen over een zo groot mogelijk aantal jaren moeten worden verdeeld; er zal dus zo vroeg mogelijk mee moeten worden begonnen. Daar de inmiddels reeds aangelegde, en voor overslag in het algemeen bestem de werkhoven 'Den Osse' (zie Driemaandelijks Bericht, nummer 18, november 1961 blz. 28 e.v.), niet voldoende opslagruimte biedt, zullen verscheidene havens nodig zijn. Deze zul len zo dicht mogelijk bij de sluitgaten moeten worden aangelegd, opdat de afstand tussen haven en sluitgat zo klein mogelijk zij. De platengebieden naast de damvakken lenen zich daartoe uitstekend. Bovendien kan het uit de havenkommen vrijkomende zand rechtstreeks in de damvakken worden verwerkt, waardoor de uitvoeringsmogelijkheden en de bouw kosten gunstig zullen worden beïnvloed. Het feit dat de werkhoven in de Middelplaat als eerste in aanmerking komt voor de opslag van de materialen welke moeten worden ver 20

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 22