Het tijdschema voor de uitvoering van het deltaplan In het Driemaandelijks Bericht no. 2 van november 1957 werd een voorlopig tijdschema voor de uitvoering van de delta-afsluitingen gegeven. In dat jaar waren enkele van de werken reeds in gang. Zo was de stormvloedkering in de Hollandsche IJssel in een vergevorderd stadium en de voorbereidende werken voor de afsluitingen van Veersche Gat en Zandkreek, zoals de werkhoven te Vrouwenpolder en de bouwput voor de schutsluis in de Zandkreek, waren in uitvoering. Tevens was dit het jaar waarin de grote bouwput in het Haringvliet tot stand werd gebracht en waarin met de bouw van de werkhoven van Willemstad werd begonnen. In de sindsdien verlopen 7 jaren is er ernstig naar gestreefd de verschillende werkonder- delen in een zodanig tempo voor te bereiden en uit te voeren dat de afsluitingen zouden kunnen worden voltooid op de daarvoor in het schema aangegeven tijdstippen. Dit geldt in het bijzonder voor de primaire afsluitdammen. Wat de Hollandsche IJssel en het Veersche Gat betreft kon de voltooiing inderdaad wor den verwezenlijkt in de daarvoor vastgestelde streefjaren. De eerste vertraging werd zichbaar bij de aanleg van de Grevelingendam. Het tijdstip waarop deze secundaire dam gereed komt is echter niet van invloed op dat van de hoofd afsluitingen en derhalve ook niet op het moment waarop de grotere veiligheid, die de verwezenlijking van het deltaplan zal geven, zal zijn bereikt. Overigens was dit ook de reden waarom, zonder dat daarvan ernstige repercussies behoefden te worden gevreesd, juist bij de afsluiting van de Grevelingen het experiment met de kabelbaan en met andere nieuwe werkmethoden plaats vond. Ten opzichte van het tijdschema is in dit werk een vertraging van ongeveer drie kwart jaar ontstaan als gevolg waarvan de aanleg van een weg over deze dam tussen Schouwen- Duiveland en Flakkee eerst in het voorjaar van 1965 zal kunnen gereedkomen in plaats van in juli 1964, zoals oorspronkelijk was verwacht. Van wezenlijk belang voor de veiligheid zijn de tijdstippen waarop de afsluiting van het Haringvliet en die van de Oosterschelde zullen gereedkomen. Na voltooiing van de Haring- vlietwerken, waaraan in ieder geval de afsluiting van het Volkerak moet vooraf gaan, zal het noordelijk deel van het deltagebied met de provincie Zuid-Holland en het noord westelijk deel van Noord-Brabant beschermd zijn. Bovendien zal dan een belangrijke verbetering in de zoetwaterhuishouding tot stand zijn gebracht hetgeen onder meer een gunstige uitwerking zal kunnen hebben op de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater 3

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 5