Openstelling voor het verkeer van de dam door de Grevelingen Op donderdag 1 april is de dam door de Grevelingen op plechtige en feestelijke wijze voor het verkeer opengesteld. Nauwelijks vijf maanden nadat de kruin van de dam door het noordelijk sluitgat boven water kwam kon Schouwen-Duiveland, het laatste echte eiland van de Zeeuwse archipel, met het vasteland worden verbonden. De meeste bewoners van het eiland voelen, zo blijkt uit steekproeven die de kranten namen, deze aansluiting wel als de opheffing van een ongewenst isolement. Vandaar dan ook dat in de toespraken bij de officiële opening al meteen naar voren kwam hoezeer men uitziet naar voltooiing van de brug over de Oosterschelde en dat een vaste verbinding over de Westerschelde direct daarna op de lijst der verlangens staat. De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Klaasesz, vestigde er in zijn toespraak de aandacht op dat dit de tweede maal binnen een jaar tijds was, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat naar het Deltagebied was gekomen om een vaste oeververbinding in gebruik te stellen en daarmede een gedeelte van het eilandengebied uit zijn isolement te verlossen. De eerste maal betrof het de brug over het Haringvliet; nu werd een dam die in de eerste plaats een functie heeft in het beveiligingssysteem van het Nederlandse Deltagebied, in gebruik genomen als verkeersweg. Dank zij de nieuwe weg is de rijafstand van Rotterdam naar Zierikzee met 18 km bekort, terwijl bovendien geen op onthoud meer zal worden veroorzaakt door enig veer; de tijdwinst is dus aanzienlijk. Zelfs de reis van Schouwen naar St.-Philipsland zal door het totstandkomen van de verbinding over de Grevelingendam in veel gevallen minder tijd gaan kosten; men verwacht dat het veer Zijpe-Anna Jacobapolder sterk ontlast zal worden, zodat voorheen wel voorkomende wachttijden van vijf en zes uur gedurende het zomerseizoen tot het verleden zullen behoren. De kabelbaan staat nog opgericht langs het noordelijk deel van de sluitdam; een herin nering aan de experimenten die de sluiting van het noordelijk gat uit waterbouwkundig oogpunt zo belangwekkend maakten, al verliep dit experiment aanvankelijk niet zonder tegenslagen en oponthoud. Het werken met de kabelbaan heeft echter zoveel belang wekkende gegevens opgeleverd, dat de proef geslaagd kan worden genoemd. Voor Schouwen-Duiveland luidt de vaste oeververbinding een heel nieuw tijdperk in. De bevolking, die de laatste jaren enigszins is teruggelopen, zal zich naar alle waarschijnlijk heid gaan uitbreiden. Maar de grote sociologische veranderingen die het voormalig eiland te wachten staan zullen pas optreden als de Oosterschelde is afgesloten en de dam door de Grevelingen zijn derde funcie gaat uitoefenen door de achterste afsluiting te vormen van het toekomstige Grevelingenbekken. 59

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 5