maken het proces van de voortplanting van een seiche in een haven of zee-kanaal in de loop van de tijd tot een gecompliceerd proces. In het begin van de voortplanting van de seiche is het verschijnsel nog gemakkelijk te overzien. De naar binnen lopende seiche zal verhoging van de waterstanden veroorzaken. De watersnelheden zijn daarbij naar het afgesloten einde gericht. Als ze bij de dam is aangekomen wordt de golf gereflecteerd en keert ze terug met een even grote verheffing van de waterspiegel, daar bij het afgesloten einde de watersnelheid van de heen- en de teruggaande golf tezamen nul bedraagt. De superpositie van de heengaande en de terug kerende golf resulteert dus in een dubbele verhoging respectievelijk verlaging van de waterstand bij de dam. Dit verschijnsel wordt totale reflectie genoemd. In de volgende periodes van de heengaande golf behoeft de reflectie echter niet meer volledig te zijn, daar de snelheden die naar het afgesloten einde zijn gericht verzwakt kunnen worden door die van de terugkerende golven. Als gevolg van de voortdurende terugkaatsingen tegen het afgesloten einde zullen de opvolgende hoog- en laagwaterstanden in ieder punt van het kanaal steeds wijzigingen ondergaan. Deze wijzigingen zijn afhankelijk van de periode en de amplitude van de golf aan het begin van de haven of het kanaal en van de lengte van het kanaal. De mate van beïnvloeding moet door berekening worden bepaald. Voor de praktijk zijn vanzelfsprekend de hoogste en laagste waterstanden die door seiches worden veroorzaakt, het meest van belang. Zij treden op wanneer de periode van de seiche zodanig is, dat de gereflecteerde golven bij het einde van het kanaal steeds maximaal worden versterkt en er dus volledige terug kaatsing plaats heeft. Men zegt dan dat de waterbeweging in het kanaal 'resoneert'. Dit verschijnsel doet zich voor wanneer de periode van de storingsgolf in zee gelijk is aan 4 maal de looptijd van de storing van de mond naar de dam; maal de looptijd, 4 Vs maal de looptijd; in het algemeen: maal de looptijd, waarbij n 1,2,3, enzo- 2n-l voort. Deze waarden corresponderen met een lengte van het kanaal gelijk aan 1A van de golflengte, 3/4 van de golflengte, s/i van de golflengte, enzovoort. De golflengte is per definitie bepaald als het produkt van de periode en de voortplantingssnelheid van de golf. Gezien de belangrijke gevolgen die de resonantie van seiches kan hebben, zullen we een 139

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 29