Ligging van de stortebedden in het schutsluizencomplex 4. Ter bredere oriëntatie werden ock nog enkele proeven genomen bij een lagere water stand, namelijk N.A.P. 3 m. Bij deze proeven, uitgevoerd met dezelfde duweenheid, bleek dat het invaren onder deze omstandigheden veel moeilijker is en dat de duweenheid zeer traag de sluis binnenloopt. De snelheden over het stortebed worden belangrijk groter. Een stortebed bestaande uit basaltblokken met een stukgewicht van 40 kg bleek plaatselijk niet meer stabiel. Hoewel deze omstandigheden slechts nu en dan voorkomen, moet er toch rekening mee worden gehouden. Wellicht zou men moeten overwegen het schutten van een diepgeladen duwconvooi uit te stellen tot het moment waarop de waterstand het peil van N.A.P. - 2 m weer bereikt heeft; ofwel, men zou zekere beperkingen aan de invaarsnelheid moeten stellen. Overigens heeft het stortebed in zijn uiteindelijke vorm zoveel stabiliteit, dat ook onder ongunstige omstandigheden door diepliggende convooien kan worden ingevaren. 5. Doordat aan de Hollandsch-Diepzijde een muur in het verlengde van de sluiswand zoals aan de Volkerakzijde ontbreekt, is het dwarsprofiel er minder asymmetrisch, en kan de retourstroom er naar beide zijden uitwaaieren. Toch blijkt dat ook hier de retourstroom meer naar bakboord uitwaaiert en de boeg bijgevolg naar bakboord wordt weggezet. Het verschijnsel is echter veel minder sterk dan aan de Volkerakzijde, zodat het niet nodig werd geacht hier een roosterwerk te plaatsen. Praktische uitvoering van de stortebedden Toen de uitslagen van alle proeven bekend geworden waren kon met het ontwerp van de stortebedden worden begonnen. Uit de proefresultaten volgde dat bij een gemiddelde laagwaterstand zou kunnen worden volstaan met een gemiddelde diameter van 4 cm. Men heeft echter met het oog op het optreden van bijzonder lage waterstanden en de daarbij behorende stroomsnelheden besloten een grotere grinddiameter, namelijk 3 a 15 cm toe te passen. Om te voorkomen dat de zeer turbulente stroom het onder het stortebed liggende zand zou gaan 'uitzuigen' moet de grindlaag een zekere dikte hebben. Verder is het voor de uitvoering het gemakkelijkst, als het gehele stortebed uit eenzelfde materiaal gemaakt 150

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 40